avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire- 5 mostenitori/cine achita impozitul ptr. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire- 5 mostenitori/cine achita impozitul ptr. imobilul nelocuit?

La dezbaterea succesiunii,conf.certif.de mostenitor,au ramas in viata 5 mostenitori si din suprafata totala de 54.201 m.p teren arabil si vii in extravilan, revine cota de 1/5 parti din masa succesorala la fiecare in parte iar pentru terenul intravilan si casa de la tara inca nu sa dezbatut sucesiunea,cine din cei 5 mostenitori ar trebui sa achite taxa de impozit-nu locueste nimeni in casa respectiva,toti sint plecati'.
multumesc
Cel mai recent răspuns: vlad george , utilizator 09:16, 23 Mai 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua-Imi cer mii de scuze pentru intirziierea raspunsului din cauza sanatatii si va multumesc f.mult pentru raspunsul dvs.primit prompt.EXACT asa am crezut si noi mostenitorii ramasi ca se imparte in mod egal taxele de impozit pe terenul intravilan si casa nelocuita de la tara,dar primaria comunala nu a procedat asa,a trecut toate taxele la un singur mostenitor.
In certificatul de mostenitor care a fost eliberat de Notariatul respectiv la dezbaterea succesiunii,una din surori fiind decedata la dezbaterea sucesiunii respective,dupa al doilea parinte era trecuta in titlurile de proprietate eliberate in baza legii nr.18/1991 si 247/2005 apare ca mostenitoare....Restul de 3/8 din dreptul de proprietate asupra intregului imobil teren si c-tii.
Primaria comunei a trecut nr.de rol NOMINAL UNIC la unul din mostenitori care suporta singur taxele de impozit.In aceasta situatie trebuie sa dezbatem din nou sucesiunea la notariat???primaria refuzind sa imparta aceste taxe la toti mostenitorii pe motivul ca ar fi foarte greu sa verifice arhiva si sa faca acest lucru cu toate ca toti mostenitorii sint bineinteles de acord cu achitarea taxelor respective.va multumesc.
vlad george a scris:

Buna ziua-Imi cer mii de scuze pentru intirziierea raspunsului din cauza sanatatii si va multumesc f.mult pentru raspunsul dvs.primit prompt.EXACT asa am crezut si noi mostenitorii ramasi ca se imparte in mod egal taxele de impozit pe terenul intravilan si casa nelocuita de la tara,dar primaria comunala nu a procedat asa,a trecut toate taxele la un singur mostenitor.
In certificatul de mostenitor care a fost eliberat de Notariatul respectiv la dezbaterea succesiunii,una din surori fiind decedata la dezbaterea sucesiunii respective,dupa al doilea parinte era trecuta in titlurile de proprietate eliberate in baza legii nr.18/1991 si 247/2005 apare ca mostenitoare....Restul de 3/8 din dreptul de proprietate asupra intregului imobil teren si c-tii.
Primaria comunei a trecut nr.de rol NOMINAL UNIC la unul din mostenitori care suporta singur taxele de impozit.In aceasta situatie trebuie sa dezbatem din nou sucesiunea la notariat???primaria refuzind sa imparta aceste taxe la toti mostenitorii pe motivul ca ar fi foarte greu sa verifice arhiva si sa faca acest lucru cu toate ca toti mostenitorii sint bineinteles de acord cu achitarea taxelor respective.va multumesc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire iulian_cucu iulian_cucu Buna seara.Am si eu o intrebare legata de dezbaterea mostenirii lasata de parinti .Tata a decedat in anul 1978 , iar mama a decedat in anul 1999 ,ea fiind ... (vezi toată discuția)
taxa notariala.......... CAMGZN CAMGZN Este corecta TAXA NOTARIALA.......... Am deschis sucesiunea la notariat dupa ambiii parinti. SUNTEM DOI FRATI. SE DEZBATE PENTRU : un teren intravilan ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu probleme emilia_vasile2003 emilia_vasile2003 Buna seara, Am nevoie de ajutorul dumneavoastra pentru a lamuri o problema legata de o succesiune. In 1992, bunicul din partea mamei a decedat, bunica fiind ... (vezi toată discuția)