Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TAXA NOTARIALA..........
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TAXA NOTARIALA..........

Este corecta TAXA NOTARIALA..........

Am deschis sucesiunea la notariat dupa ambiii parinti. SUNTEM DOI FRATI.
SE DEZBATE PENTRU : un teren intravilan aprox. 450mp
10ha teren arabil
un cont la o banca aprox. 10000lei
un loc de veci
Mama detinea jumatate din locul intravilan si 0,3300ha pamant arabil si se face succesiunea dupa 7ani de la deces pentru care trebuie platit un impozit.
Restul este pe numele tatalui ( succesiunea se face dupa 1,5 ani de la deces.

TAXA la notar numai pentru mostenire s-a calculat la: 2900lei.
ESTE CORECTA ACEASTA TAXA?

DUPA ACEASTA TAXA, TREBUIE SA MAI PLATIM (APROAPE LA FEL) SI PENTRU CUM IMPARTIM INTR NOI.
Totul este in Slobozia Judetul Ialomita.
CAMGZN, utilizator
Dacă asa vi s-a spus e bine sa luați de buna acea valoare. Nu vi se poate da/verifica aici rezultatul pentru ca sunt valori stabilite anual la nivelul fiecărei localități de care aparține imobilul/terenul și alte valori specifice fiecărui notariat.
Dar da, asa în mare ținând cont de ce ați detaliat ca se regăsește în masa succesorala, valoarea este destul de probabil corecta.
Multumesc pentru raspuns!
Da, este corecta. Vi s-a eliberat chitanta/bon. Citiți ce reprezinta fiecare suma.
Taxele notariale se calculează în funcție de valorile din expertiza notariala pentru zona respectivă (valori pe care nu avem cum sa le stim). La asta se adaugă TVA-ul, impozitul de 1%, Tarifele pentru Biroul de Cadastru și Publicitate Imobiliara și verificările efectuate la Registrele Naționale Notariale.
Și da, la partaj veți avea de plătit din nou, fiindcă este un alt act.
raluk0207, utilizator
Suma este derizorie fata de cât ar costa dezbaterea succesiunii și.partajul.in instanta..(avocat,taxe timbru,expertize)plus timpul pierdut 1,6 -2 ani pana la soluționare.Instanta este singura solute când părțile nu sei nteleg...
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Multumesc pentru raspuns!