Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj si CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj si CIM pe perioada determinata

Pentru a beneficia de somaj in urma incetarii unui CIM pe perioada determinata, decizia angajatorului de incetare trebuie realizata cu ART 56 lit i) sau j) din Codul Muncii?
1. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
j) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani.

2. - Deci este vorba de lit. i).
- Daca este vorba de un salariat minor (intre 15 si 16 ani) caruia i se retrage acordul parintilor atunci este vorba de lit. j).
art.56 alin.1 lit.j C.mun. - incetarea de drept a c.i.m. incheiat pe durata determinata la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat s-a folosit pana la data de 18.05.2011,cand Legea nr.53/2003 - Codul Muncii a fost republicata.
Cornel Vasile, Consilier juridic