Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Situatia de neeliberare a unei diplome de licenta, in ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Situatia de neeliberare a unei diplome de licenta, in forma tipizata

Buna ziua,
In situatia in care, o persoana a absolvit studiile Facultatii de Drept, la Universitatea Ecologica din Bucuresti, cu examen sustinut, la Bucuresti conform regulamentului Universitatii mai sus mentionate, in anul 2010, si nu a obtinut inca diploma de licenta, ce se poate face?
A primit in schimb o adeverinta de absolvire a studiilor, pe care se mentioneaza " valabila pana la eliberarea diplomei de licenta". Dar conform art. 11 respectiv art. 20 al Regulamentului privind regimul actelor de studii in sistemul de invatamant superior, aprobat de O.M nr. 2284/2007, este scris clar, ca valabilitatea unei astfel de adeverinte este de 12 luni. Raspunsul primit de la secretariatul Facultatii in cauza, a fost de fiecare data "Ministerul Educatiei si Cercetarii nu are cartoane pentru eliberarea in forma tipizata a diplomei", si nu e cazul Art. 116 respectiv art. 141 al Legii nr. 84/1995.
Ce se poate face? Are cineva vreo opinie?

Va multumesc pentru atentie.
Puteti sa va adresati Ministerului Educatiei si Cercetarii sau puteti promova o actiune in instanta.
Actualul ministru al educatiei, Sorin Campeanu, a reglementat aceasta situatie , saptamana trecuta, deoarece ministerul a pierdut foarte multe procese in acest sens.Hotararea a fost deja publicata in M.O., astfel, min.educatiei avand obligatia de a elibera diplomele absolventilor de studii superioare la universitati neacreditae , absolvite pana in 2011, in termen de 30 de zile de la solicitatea universitatilor in cauza.