Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vorbe urate din partea vecinilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vorbe urate din partea vecinilor

Bna ziua, as dori si eu sa va imi raspundeti va rog la o intrebare.
Eu locuiesc intr-o casa cu 5 familii, locuinta mea este o adaugire a casei, iar deasupra planseului meu este cerul, Suntem proprietari intabulati pe aceasta locuinta. Restul casei are acoperis, iar casa mea nu are. Am depus o cerere la primarie pt a putea mansarda si acoperi locuinta mea, deoarece avem 4 copii si locuim doar intr-o camera, mai avem o baie si un hol, bucatarie nu avem deloc. Certificatul de urbanism ni s-a aprobat de catre primarie. Mentionez ca cei de la primarie au spus ca acest planseu apartine de locuinta mea, nu este o terasa comuna pe care sa se circule doar ca un act in acest sens nu am, dar ei au spus ca daca era comnu nu imi aprobau certificatul de urbanism, dar datorita faputului ca apartine de locuinta mea au aprobat acest certificat. Ani de zile si chiar si acum dupa ce am obtinut certificatul de urbanism 2 familii din vecini continua sa circule pe planseul meu zilnic, isis intind haine la uscat, covoare si de multe ori imi arunca apa din galeata pe planseu pe motivul ca ei isi spala casa scarii si doar nu o sa intre cu apa murdara in casa inapoi. Chiar si pe arhitecta care imi face proiectul de mansardare au atacat-o cu vorbe urate. I-am rugat de multe ori sa inceteze sa mai circule pe acest planseu dar pe ei nu ii intereseaza. Am facut poze, am si filmat cand intind hainele si tot nu ii intereseaza. Mentionez ca avem curte comuna foarte mare 555 mp, unde ar putea sa isi intinda hainele dar ei nu vor. Mentionez si faptul ca ei au o familie 4 camere iar cealata 2 camere, eu doar una. La politie nu am fost inca pt faptul ca nu am vrut sa le fac rau, am depus doar o cerere la primarie la care ei mi-au trimis raspuns sa le intentionez proces la tribunal. Va dati seama ca avand 4 copii nu am bani de asa ceva, dar ne deranjeaza foarte mult bataia de joc pe care o suportam zilnic. Imi deterioreaza planseul de reparat nnu il repara mie imi curge apa pe pereti si cand ploua arata urat peretii si in fiecare an trebuie sa zugravesc si tot degeaba e. Spuneti-mi va rog ce pot sa fac si cum sa fac ca sa rezolv aceasta situatie avand in vedere faptul ca cei de la urbanism mi-au spus clar ca noi nu avem nimic in comun cu casa. Va multumesc pt sfat.
Andyf a scris:

Bna ziua, as dori si eu sa va imi raspundeti va rog la o intrebare.
Eu locuiesc intr-o casa cu 5 familii, locuinta mea este o adaugire a casei, iar deasupra planseului meu este cerul, Suntem proprietari intabulati pe aceasta locuinta. Restul casei are acoperis, iar casa mea nu are. Am depus o cerere la primarie pt a putea mansarda si acoperi locuinta mea, deoarece avem 4 copii si locuim doar intr-o camera, mai avem o baie si un hol, bucatarie nu avem deloc. Certificatul de urbanism ni s-a aprobat de catre primarie. Mentionez ca cei de la primarie au spus ca acest planseu apartine de locuinta mea, nu este o terasa comuna pe care sa se circule doar ca un act in acest sens nu am, dar ei au spus ca daca era comnu nu imi aprobau certificatul de urbanism, dar datorita faputului ca apartine de locuinta mea au aprobat acest certificat. Ani de zile si chiar si acum dupa ce am obtinut certificatul de urbanism 2 familii din vecini continua sa circule pe planseul meu zilnic, isis intind haine la uscat, covoare si de multe ori imi arunca apa din galeata pe planseu pe motivul ca ei isi spala casa scarii si doar nu o sa intre cu apa murdara in casa inapoi. Chiar si pe arhitecta care imi face proiectul de mansardare au atacat-o cu vorbe urate. I-am rugat de multe ori sa inceteze sa mai circule pe acest planseu dar pe ei nu ii intereseaza. Am facut poze, am si filmat cand intind hainele si tot nu ii intereseaza. Mentionez ca avem curte comuna foarte mare 555 mp, unde ar putea sa isi intinda hainele dar ei nu vor. Mentionez si faptul ca ei au o familie 4 camere iar cealata 2 camere, eu doar una. La politie nu am fost inca pt faptul ca nu am vrut sa le fac rau, am depus doar o cerere la primarie la care ei mi-au trimis raspuns sa le intentionez proces la tribunal. Va dati seama ca avand 4 copii nu am bani de asa ceva, dar ne deranjeaza foarte mult bataia de joc pe care o suportam zilnic. Imi deterioreaza planseul de reparat nnu il repara mie imi curge apa pe pereti si cand ploua arata urat peretii si in fiecare an trebuie sa zugravesc si tot degeaba e. Spuneti-mi va rog ce pot sa fac si cum sa fac ca sa rezolv aceasta situatie avand in vedere faptul ca cei de la urbanism mi-au spus clar ca noi nu avem nimic in comun cu casa. Va multumesc pt sfat.