Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... contestare amenda viteza
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

contestare amenda viteza

Buna ,
Pe 04.07.2009 ,aflat în depăşire in localitatea Munteni (lîngă Tecuci ) am depăşit viteza legală (recunosc)şi am fost surprins de o maşina de poliţie ,cu radar , venind din faţă .
Au fost oprite ambele maşini , am prezentat actele , după care , fără să pot coborî din maşină am primit procesul verbal pentru semnare , cu viteza înregistrată de 81 km/h.
Am avut peste 50 km/h dar în nici un caz 81km/h.,menţiune care a fost trecută şi pe PV
Nu am putut vedea caseta ( nu am fost lăsati să coborîm din maşini ) şi regret că nu am precizat acest lucru în PV.
80km/h ar fi fost 120 lei în 48ore , 81 km/h au însemnat180 .
Contestaţia trebuie făcută la Judecătoria Tecuci , adică departe de localitatea mea .
Cum ar trebui să fac ?
O depuneti prin posta cu confirmare de primire dar sa nu depasiti termenul de 15 zile de la data comunicarii PV de contraventie. Contestatia trebuie facuta in 2 exemplare, la care veti atasa copie de pe actul de identitate si copie de pe PV contestat. ;)