avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cine imi poate explica aceasta solutie pe scurt?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cine imi poate explica aceasta solutie pe scurt?

in urma procesului de divort, copilul a fost lasat in custodia mea de catre judecatoria Iasi si mama nu are drept de vizita. a depus o ordonanta presedential pentru program de vizita, iar solutia a fost urmatoareaL


Ora estimata: 08:30
Complet: C12 M amânări
Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei teritoriale absolute a Judecătoriei Iaşi, excepţie invocată de către pârât prin întâmpinare. Declină competenţa de soluţionare a cauzei având ca obiect ordonanţă preşedinţială – stabilire program de vizitare formulată de reclamanta Munteanu Maria Cristina, în contradictoriu cu pârâtul Munteanu Cătălin Aurelian, Fără cale de atac.
Document: Hotarâre 9752/2015 26.08.2015


Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: munteanucatalin , utilizator 10:05, 7 Septembrie 2015
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asta inseamna ca,competenta teritoriala apartine unei alte instante, din afara municipiului Iasi,conform art.915(1) raportat la art.94 NCPC.
Daca eu acum locuiesc in bucuresti, denota faptul ca va trebui sa deschida dosarul la instanta din bucuresti?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fosta soţie nu trebuie să facă nimic. Judecătoria Iaşi va trimite dosarul instanţei competente să îl soluţioneze, iar instanţa va cita toate părţile.
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2015
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc tuturor de raspunsuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

actiune majorare pensie de intretinere- declinare competenta gabrieladumitru16@yahoo.com gabrieladumitru16@yahoo.com Buna ziua . Imi puteti spune si mie ce inseamna ca nu pre inteleg : 5 Civil . Admite exceptia necompetentei teritoriale a Judecatoriei Buftea , invocata de ... (vezi toată discuția)
Proces de divort mihaela49b mihaela49b Buna ziua. Eu sunt plecata in strainatate. Anul acesta in februarie cand am fost i tara am deschis proces de divort si am imputernicit avocatul sa ma ... (vezi toată discuția)
Declinare competenta Neiyre Neiyre Am depus o contestatie la judecatoria sector 4 si s-a decis:\\"Solutie: Admite excepţia necompetenţei teritoriale a Judecătoriei Sectorului 4 Bucuresti, ... (vezi toată discuția)