Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cine imi poate explica aceasta solutie pe scurt?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cine imi poate explica aceasta solutie pe scurt?

in urma procesului de divort, copilul a fost lasat in custodia mea de catre judecatoria Iasi si mama nu are drept de vizita. a depus o ordonanta presedential pentru program de vizita, iar solutia a fost urmatoareaL

Ora estimata: 08:30
Complet: C12 M amânări
Tip solutie: Declină soluţionarea cauzei
Solutia pe scurt: Admite excepţia necompetenţei teritoriale absolute a Judecătoriei Iaşi, excepţie invocată de către pârât prin întâmpinare. Declină competenţa de soluţionare a cauzei având ca obiect ordonanţă preşedinţială – stabilire program de vizitare formulată de reclamanta Munteanu Maria Cristina, în contradictoriu cu pârâtul Munteanu Cătălin Aurelian, Fără cale de atac.
Document: Hotarâre 9752/2015 26.08.2015

Va multumesc!
Asta inseamna ca,competenta teritoriala apartine unei alte instante, din afara municipiului Iasi,conform art.915(1) raportat la art.94 NCPC.
Daca eu acum locuiesc in bucuresti, denota faptul ca va trebui sa deschida dosarul la instanta din bucuresti?
Fosta soţie nu trebuie să facă nimic. Judecătoria Iaşi va trimite dosarul instanţei competente să îl soluţioneze, iar instanţa va cita toate părţile.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc tuturor de raspunsuri.