Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Obligatoriu PFA pentru activitatea de traducator?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Obligatoriu PFA pentru activitatea de traducator?

Buna ziua,

Sunt absolvent al Facultatii de Litere (engleza-franceza), si as dori sa colaborez cu un birou de traduceri.
Problema este ca acesta imi cere sa-mi infiintez PFA deoarece nu pot emite factura pentru serviciile prestate si pe care mi le vor plati.
Intrebarea mea este: alta varianta nu ar fi? trebuie neaparat PFA pentru aceasta?

Va multumesc frumos!
Se poate incheia un contract individual de munca cu norma intreaga sau cu timp partial, pe durata determinata sau nedeterminata.