avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Obligatoriu PFA pentru activitatea de traducator?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Obligatoriu PFA pentru activitatea de traducator?

Buna ziua,

Sunt absolvent al Facultatii de Litere (engleza-franceza), si as dori sa colaborez cu un birou de traduceri.
Problema este ca acesta imi cere sa-mi infiintez PFA deoarece nu pot emite factura pentru serviciile prestate si pe care mi le vor plati.
Intrebarea mea este: alta varianta nu ar fi? trebuie neaparat PFA pentru aceasta?

Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:42, 1 Septembrie 2015
Se poate incheia un contract individual de munca cu norma intreaga sau cu timp partial, pe durata determinata sau nedeterminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Practica în domeniul hr adrianacc adrianacc Bună ziua, am 29 ani și am absolvit o facultate economica în urma cu mai mulți ani. De la absolvire si pana in prezent am lucrat în domeniul bancar, în ... (vezi toată discuția)
Eliberare atestat traducator claudiuta claudiuta Buna! Stiu ca pentru eliberarea unui atestat de traducator trebuie depus un dosar la Min Cultelor ,sau daca ai facut facultatea de litere specializare lb ... (vezi toată discuția)
Colaborare pfa Angie_31 Angie_31 Buna seara! Mentionez ca sunt PFA si sunt traducator autorizat pe o limba straina. Este in regula sa colaborez cu alti PFA traducatori autorizati pe alte limbi ... (vezi toată discuția)