Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu casatorie

Buna seara!
As dori sa va intreb care este perioada maxima de timp in care se pot lua cele 5 zile libere in urma casatoriei.
Concret, eu m-am casatorit in 8 august şi pana in 31 august am fost in concediu de odihna (lucrez in invatamant). As fi dorit sa imi iau cele 5 zile libere aferente casatoriei din 7 pana in 11 sept. Directorul insa nu stie daca se mai acorda dupa atata timp, spunand ca aceste zile libere s-ar lua teoretic imediat dupa eveniment, iar atunci eu era in concediu de odihna.
As dori daca se poate un raspuns avizat in aceasta problema si ar fi ideal daca mi-ati putea indica si baza legala.
Multumesc anticipat!
Baza legala este regulamentul intern al angajatorului sau c.c.m. aplicabil acestuia, intrucat in acest document trebuie sa existe reglementata situatia acordarii zilelor libere platite in cazul unor evenimente deosebite familiale.