Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua
Am si eu o intrebare: daca imi prezint demisia cu acordul partilor incepand cu data de 05.09.2015, ma pot anga ja in alt loc cu 09.09.2015
Multumesc
1. Nu exista demisie cu acordul partilor ... demisia poate fi cu sau fara preaviz.

2. Daca doriti sa plecati fara efectuarea preavizului aveti trei posibilitati:
- incetarea c.i.m. cu acordul partilor , art55 lit.b C.mun.
- incetarea c.i.m. prin demisie fara preaviz , art.81 alin.7 C.mun. - in acest caz , angajatorul renunta total la perioada de preaviz
- incetare c.i.m. prin demisie fara preaviz , art.81 alin.8 C.mun. - situatie aplicabila in cazul in care angajatorul nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.