Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul asupra unui bun ingropat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul asupra unui bun ingropat

Buna ziua!

Va cer si eu sfatul in privinta unei probleme pe care o am. De curand mi-a fost retrocedat un teren care a apartinut tatalui meu si fusese confiscat de comunisti. In acest teren au ramas ingropate niste bunuri de valoare de care am cunostinta si pe care vreau sa le scot. In baza Noului Cod Civil, art. 946 al 2 , eu am dreptul de proprietate asupra obiectelor ingropate in terenul meu, eu fiind si descoperitor si proprietar al terenului. In acest sens am facut demersurile la primarie , pentru a obtine autorizatia de constructie pentru sapatura si am obtinut autorizatia. Problema e ca terenul se afla in zona de protectie al unui muzeu si de la Directia Judeteana de Cultura mi s-a impus supravegherea arheologica a sapaturi, conform O.G. 43/2000 si a completarilor ulterioare conform art. 9 din O.M.C.C. nr. 2518/2007. Supravegherea arheologica conform legii si a discutiilor avute cu arheologii de la Muzeul Judetean presupune ridicarea tuturor bunurilor arheologice descoperite si predarea lor muzeului, insemnand ridicarea tuturor bunurilor de valoare aflate in teren , pe care eu incerc sa le recuperez.

Credeti ca pot gasi vreo cale pentru a intra in posesia bunurilor sau macar daca am dreptul la un procent din valoarea lor ca si despagubiri ?

Va multumesc!

imlaurentiu, utilizator
Trebuie sa aveti in vedere si preved.art.946(3)NCC "Dispozitiile prezentului articol nu se aplica bunurilor mobile culturale,calificate astfel potrivit legii ,care sunt desoperite fortuit sau ca urmare a unor cercetari arheologice sistematice, si nici acelor bunuri care,potrivit legii,fac obiectul proprietatii publice.'
Totusi eu nu vad de ce s-ar incadra la al. 3 pentru ca nu a fost stabilit de nimeni ca acele bunuri ar fi bunuri mobile culturale , nu sunt descoperite fortuit sau ca urmare a unei cercetari arheologice si nici nu fac obiectul proprietatii publice...