Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua as dorii un raspuns pentru un proces de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua as dorii un raspuns pentru un proces de succesiune

In anul 2014 tatal meu vitreg a decedat mama mea biologica raminind sotia supravetuitoare;; tatal meu vitreg are o fica de la casatoria anterioara... Fica acestuia a cerut cota de mostenitor de la apartament sa fie platita actual succesiunea este inchisa ...tatal meu dupa urma tatalui acesta a bebeficiat de 0,89HT pamint arabil casa si vie la taramentionez ca nu sa facut succesiunea dupa bunicu,,,actual fica tatalui meu vrea cota ei de la cele 0,89 ht de pamaint care este arendat in asociatie agricola dar fara sa faca succesiune normal legilor ar fiii succesiune succesiva as dori sa stiu care sint cotele corecte de la pamint de care beneficiaza fica tatalui meu si daca sint obligata sai dau cota parte fara succesiune sau alt act legal......VA MULTUMESC ANTICIPAT
Incurcata este expunerea d-voastra :( Ce va intereseaza :
Art. 972, ncc, cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) 1/4 din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
Pe cale de consecinta fiica supravietuitoare are 3/4.
Sintagma "tata vitreg" n-are nicio acoperire legala, este/era doar sotul mamei d-voastra.
D-voastra n-aveti ce cota sa-i dati din ceva ce nu va apartine!
Tatal d-voastra traieste?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc pentru raspuns .
Sunt fiica sotiei supravetuitoare.
Tatal meu vitreg detinea 0,89 ha, iar eu am vrut sa stiu daca mama mea, sotia supravetuitoare este obligata sa dea din subventia anuala si cit anume fiicei tatalui vitreg, aceasta nefacind succesiune legala dupa tatal decedat cu titlu de mostenitoare.

Editat de moderator simonette12- motiv-raspuns dat unei parti editate din mesajul anterior
MARTA SIMONA PETRE, Avocat