Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Liber pentru week-end lucrat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Liber pentru week-end lucrat

Buna ziua,
Am si eu nevoie de o lamurire pe care seful meu nu mi-o poate da si tututor ni se pare tare ciudat cum face programul. O sa detaliez putin problema:
Inainte de a se modifica codul muncii, aveam 2 zile libere consecutive in saptamana in care lucram week-endul. 8h+30min pauza pe zi in timpul saptamanii, 16 ore total in week-end. Totul ok si corect pentru toti. De cand s-a modificat codul muncii si se specifica acolo 48 de ore, lucram asa:
Un exemplu: eu o sa lucrez week-endul asta, in timpul saptamanii am programul asa: luni 8-16:30, marti 8-12, miercuri liber, joi-inca patru ore, depinde de tura cand, sa se faca 48 de ore de la iesirea din tura de marti, vineri program normal. Eu am mai intrebat persoane si ziceau ca daca pleci de acasa sambata si duminica la munca se condisera zi pierduta si trebuie inlocuita cu alta zi intreaga, nu sa considere ca repaus pentru week-end timpul liber de la iesirea din tura pe care oricum il aveam liber.
Este legal? daca asa trebuie ne conformam. Pentru ceva neclaritati in oferirea unui raspuns corect intrebati detalii.
Multumesc
Mickaelx, utilizator
Pana la urma daca ies din tura azi la 12 e normal sa ma cheme peste 48h de ore fix, poimaine la 12. Nu e prea corect dar asta-i sistemul.
Puteti sa fiti chemat la munca peste 48 de ore dupa o tura de 12 ore lucrate.