avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi

De la ora 11:00, pe live.avocatnet.ro, are loc evenimentul: Politica privind prevenirea hărțuirii la locul de muncă - De la concept la implementare practică

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termene negociere CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termene negociere CCM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu calcularea termenelor privind negocierea CCM (expira in 30 nov), negociere la initiativa angajatorului.
Nu reusesc deloc, din lege, sa imi dau seama de:
-"legatura" dintre 45 de zile si 60 de zile... daca initiez negocierea fix la 45 de zile si negocierea se intinde pe 60 de zile (deci depaseste data expirare CCM);
-anuntul privind initerea negocierii si convocatorul la negociere - sunt unul si acelasi document sau doua documente distincte?
-de la momentul lansarii anuntului/convocatorului, trebuie sa treaca cel putin 15 zile pana la prima sedinta?
Multumesc frumos pt orice sfat, cat de mic.
Cel mai recent răspuns: Elena_Denisa , utilizator 11:45, 8 Septembrie 2015
Legea prevede ca , angajatorul sau organizatia patronala initiaza negocierea colectiva cu cel putin 45 de zile calendaristice inaintea expirarii contractelor colective de munca sau a expirarii perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate in actele aditionale la contractele colective de munca.

Prin urmare, termenul de initiativa este de cel putin 45 de zile .... De la data stabilita pentru pentru intalnire, consider ca incepe sa curga termenul de 60 de zile.

Uf... intortocheate sunt termenele astea... inca o dilmea: unde anume scrie/este specificat ca anuntul privind intentia de demarare a negocierilor, trebuie afisat la loc vizibil? Si cum definim "loc vizibil"?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rugaminte manze manze lucrez la o societate care este in faliment. am o intrebare in legatura cu contractul colectiv de munca la nivel de societate. ccm nostru a expirat de 1 luna ... (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca paulyto paulyto Buna ziua, as dori sa stiu daca o companie multinationala este obligata sa aiba contract colectiv de munca sau nu? (vezi toată discuția)
Contract colectiv de munca Anamaria1313 Anamaria1313 Buna ziua, in luna martie expira CCM-ul incheiat la nivel de unitate, va rog ma puteti ajuta cu pasii ce trebuie urmati in vederea prelungirii acestuia si/sau ... (vezi toată discuția)