avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare pantof
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare pantof

buna ziua,
nici nu stiu unde sa incadrez intrebarea aceasta.
am cumparat un pantof acum cateva zile de la un magazin (dar NU online). are defecte in sensul ca-mi raneste piciorul destul de urat (ma doare rau de tot cand merg, nu ma pot acomoda cu el).
nu au vrut sa mi-l schimbe / sa-mi dea banii inapoi pe el .
pot face ceva ? am vreo lege de partea mea ?

multumesc


Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 20:22, 9 Septembrie 2015
cred ca o reclamatie la Protectia consumatorului ar putea ajuta.
Normal ar fost sa va inlocuiasca perechea daca ati pastrat bonul. cutia si cel mai important, certificatul de garantie.
cu stima, cassy
Poate au un defect de fabricație. Există un termen de 30 de zile ptr înlocuire.
Ultima modificare: Marți, 8 Septembrie 2015
Adrian ALBU, Avocat
adisan a scris:

Există un termen de 30 de zile ptr înlocuire.


Unde ati gasit acest termen de 30 zile?
termenul de 30 de zile este scris intotdeauna pe certificatul de garantie asa cum cere OG21/1992 privind protectia consumatorului si L449/2003 ambele cu modificarile ulterioare care sunt in concordanta cu Directiva Parlamentului European si a Consiliului European nr 1999/44/ CE din 25 mai 1999.
cu stima, cassy
Ultima modificare: Miercuri, 9 Septembrie 2015
cassy, utilizator
Fara suparare, dar ati raspuns exact ca un politician veritabil!!
Am intrebat "unde este prevazut termenul de 30 de zile" si nu "ce norme legislative prevad inscrierea termenului de garantie"!
Legea 449 prevede un termen de 2 ani si nu de 30 de zile.
Cat despre inlocuirea unui produs in termenul de garantie aceasta se poate face in cazul lipsei de conformitate si numai daca produsul nu a putut fi reparat.

Alte discuții în legătură

Returnarea produsului in 24h cristiangheorghe cristiangheorghe Am tot cautat dar nu am reusit sa gasesc textul de elge in care se specifica ca un client poate returna un produs achizitionat in termen de 24 de ore de la ... (vezi toată discuția)
Reparatii produs in garantie s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna ziua! Pe scurt: achizitionat o imprimanta, dupa 6 luni se strica, o trimit in garantie si .....s-a rupt filmul. E de o luna acolo si nu da semne ca s-ar ... (vezi toată discuția)
Cum se acorda garantia in cazul unor produse defecte si inlocuite, dupa vanzare tartareanum tartareanum Buna ziua am nevoie de ajutorul dumneavoastra in urmatoarea problema: -in data 01.noiembrie.2010 am achizitionat un telefon mobil cu o perioada de garantie de ... (vezi toată discuția)