avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Podul de deasupra mansardei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Podul de deasupra mansardei

Buna seara.
Am o problema cu podul de deasupra apartamentului.
Clasic: eu vreau sa amenajez o boxa iar vecinii nu sunt de acord. Ei spun ca podul este proprietate comuna si imi trebuie acordul a 2treimi din vecini. Teoretic asa ar fi. Dar...
In acte, blocul apare ca P+2E+Mansarda. Eu locuiesc la mansarda.
In contractul de vanzare/cumparare incheiat la cumpararea apartamentului, podul nu apare enumerat in partile comune.
Stiu ca acoperisul este cuprins in art.649 pct.b ca fiind parte comuna dar nu am gasit si podul in descriere.
Mentionez ca intrarea in pod se face pe o trapa in holul comun al blocului.
Ma puteti ajuta in aceasta speta? Ce acte reglementeaza aceasta problema?
Ce rezolvare sa gasesc?
Va multumesc anticipat!
Cu stima, Florin Parvu
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:59, 9 Septembrie 2015
In conditiile in care situatia faptica nu corespunde cu cea scriptica veti intampina greutati in materializarea interesului dvs
Mai ales in situatia in care in documente constructia apare drept P+2E+mansarda -fara pod,pentru materializarea interesului,dvs artrebui sa desfasurati demersuri pentru notarea la ocpi a podului-dar care este parte comuna
Conform dispozitii in vigoare schimbarea destinatiei partii comune se poate realiza numai cu acordul notarial al tuturor proprietarilor
Incerati varianta sa desfasurati demersuri pentru incheiere contract de inchiriere,sau de comodat pentru diferite perioade de timp 7,25,49 ani

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Boxe in podul blocului BogdanBubu BogdanBubu Buna ziua. Recent am cumparat un apartament intr-un bloc nou, apt. aflandu-se la etajul 5/5 al blocului. In actele imobilului etajul 5 figureaza ca si ... (vezi toată discuția)
Pod la mansarda Bogdan_Escu Bogdan_Escu Buna ziua, Am cumparat recent un apartament situat la mansarda unui bloc, (p+6+m) dintr-un cartier rezidential nou. Deasupra palierului de mansarde (14 la ... (vezi toată discuția)
Amenajare spatiu interior ContSters370767 ContSters370767 Buna. Locuiesc intr-un bloc cu regim de inaltime P+2E+mansarda. Eu locuiesc la ultimul etaj adica \" mansarda\" unde, pe langa apartamentul propriu-zis, am ... (vezi toată discuția)