Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Incadrare plata impozit apartament 150% sau 300%?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Incadrare plata impozit apartament 150% sau 300%?

Buna seara,azi de dimineata am adresat o intrebare la care astept inca rasp.pentru k in functie de acesta vreau sa stiu ce e de facut.Avem o casa proprietatea sotului-ctr.vanzare cumparare cu parintii lui cu uzufruct viager(inainte de casatorie),impreuna avem o garsoniera luata in 2002 iar pe 31aug.am cumparat 1 apartament.Cand am mers pe 3sept.la primarie sa-l inreg.pe numele nostru si fostul proprietar sa ne cedeze noua suma de bani(pt.k platise impozitul pana la sf.anului),cei de acolo au facut in asa fel incat lor le da banii inapoi iar noi suntem buni de plata(desi mi se spusese k se poate compensare cu acordul partilor-si se poate dc exista bunavointa,dar a fost greu pana au gasit formularul).Cand am intrebat cat e de plata dif.impozit(sept-dec) mi s-a spus k 89lei(desi lor le aparea 105lei)iar impozitul platit de fostii proprietari era pe tot anul de 88lei(chiar ne daduse si chit.in orig.ca sa avem dovada platii integrale).Avand in vedere ca locuim la casa(prima proprietate)care apartine de cartier al orasului iar garsoniera si apartamentul sunt in oras,apartamentul-ultima proprietate achizitionata la ce procent de impozit se incadreaza:150% sau 300%?Se tine cont de proprietatea de domiciliu sau se inreg.la per total ca fiind a 3 proprietate?In primul caz ar intra la 150%,in al doilea la 300%-exagerat de mult avand in vedere ca supr.constr.e de 55mp iar utilul de 36mp!Precizez k adresa mea din buletin e cea de la garsoniera iar a sotului cea de la casa(nu stiu asta daca are vreo importanta)Stiu ca-i ceva mai aparte,dar chiar nu stie nimeni sa-mi spuna ce am de facut?!Vreau sa stiu cum e ca daca trebuie sa platesc impoz. 300%mai bine il vand,daca vb doar de 150% e deja altceva.Lamuriti-ma d.voastra k eu sunt in ceata totala,multumesc anticipat
liliana_78, utilizator
Acesta este articolul de lege(Cod fiscal)
[ link extern ]
(citiți si normele metodologice)

care sa referă la impozitul datorat pentru mai multe clădiri-(locuințe)-decât cea aferentă adresei de domiciliu(a fiecăruia dintre dvs)

ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.
(3) În cazul deţinerii a două sau mai multe clădiri în afara celei de la adresa de domiciliu, impozitul majorat se determină în funcţie de ordinea în care proprietăţile au fost dobândite, aşa cum rezultă din documentele ce atestă calitatea de proprietar.
(4) Persoanele fizice prevăzute la alin. (1) au obligaţia să depună o declaraţie specială la compartimentele de specialitate ale autorităţilor administraţiei publice locale în raza cărora îşi au domiciliul, precum şi la cele în raza cărora sunt situate celelalte clădiri ale acestora. Modelul declaraţiei speciale va fi cel prevăzut prin norme metodologice aprobate prin hotărâre a Guvernului.
Buna dimineata,multumesc pentru raspuns,legea o cunosc,interpretarea ei nu o stiu.Concret ce am de facut?Iau toate ctr.de proprietate,certif.casatorie,buletinele noastre si vad ce rezolv,nu?Casa e doar proprietatea sotului(avand si adresa acolo),garsoniera si apartamentul sunt proprietate comuna(eu am adresa de la gars.in bi)Daca se tine cont de adresa din bi a sotului ar veni gars.si apart.cele 2proprietati in afara celei de domiciliu-adica 150%impozit.Din acte reiese k gars.si apart.sunt proprietate comuna,deci in cazul meu apart.ar fi prima proprietate dp cea de domiciliu(din bi,garsoniera),adica impozit de 65,maxim 150%,in nici un caz 300%!Conform legii,impozitul de 300% se aplica celei de-a 3locuinte(in afara celei de domiciliu-indiferent k este diferit din cauze ce tin de localizare:cartier al orasului si oras efectiv),deci noi avem 3proprietati toate(cu tot cu domiciliu).Ultimul apartament cumparat este o investitie in timp pt.copii,in conditiile in care nu-l folosesc si nu obtin venituri de pe urma lui,nu renteaza sa dau impozit statului aproape 300lei/an,de aceea e esential pt.mine sa stiu ce am de facut-il vand sau il pastrez.Pt.impozit ne gandeam la max.150% NU 300%...Spuneti-mi daca gandesc bine(nu neaparat in favoarea mea):impozitul ce trebuie platit pt.apartament este de maxim 150%,nu?nici decum 300%.Lamuriti-ma va rog cum sa procedez k si cu formularul de compensare(dif.impozit fost-actual proprietar am avut probleme,ei ziceau nu si nu si cand am accentuat k personal m-am interesat la rel.clienti si asta mi s-a zis,au dat ochii peste cap si au \"indraznit\"sa-mi dea formularul pe care nu l-am mai folosit k fostii proprietari odata ce au semnat actele sa le dea banii inapoi pe dif.impozit au zis k nu mai are rost sa ne incurcam in acte si sume,asa k noi platim dif.de impozit-si inca f.mult...)Astept cu interes raspunsul specializat al d-voastra k maine urmeaza sa mg la primarie si vreau sa stiu cum sa pun problema pentru ca ei au interpretat-o in favoarea lor,adica 300% pt.a 3proprietate(cu tot cu cea de domiciliu),multumesc!!!
liliana_78, utilizator
Pentru garsonieră (unde dvs aveti domiciliu) datorați impozit nemajorat prntru cota dvs de deținere.
Pentru apartament datorați impozit majorat cu 65% pentru cota dvs de deținere apartamentul fiind prima clădire în afara celei de domiciliu.

Soțul datorează:
- impozit nemajorat pentru casă(locuința de domiciliu) pe care o deține in cotă de 100%.
- impozit majorat cu 65% pentru garsonieră(prima proprietate în afara celei de domiciliu) pentru cota sa de deținere.
- impozit majorat cu 150% pentru apartament(a doua proprietate în afara celei de domiciliu) pentry cota sa de deținere.
Va multumesc pt.raspuns,dar sa va zic cum s-a rezolvat-pt.casa am platit acelasi impozit ca si anul trecut,pt.garsoniera marit cu 65% iar pt.apartament 150%(s-au adunat toate proprietatile pe numele sotului si s-a facut o singura chitanta pe numele lui)