avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Detalii insufIciente despre client pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Detalii insufIciente despre client pe factura

Am un client care trebuie sa ma plateasca. Pana acum acest client m-am platit in fiecare luna. Acum si-a deschis o alta firma si mi-a dat numele firmei si tara (in afara UE), atat.

I-am zis ca am nevoie si de strada, oras, numar si el a zis ca mi-a dat deja detaliile necesare. Pur si simplu nu vrea/nu poate sa-mi dea mai multe detalii doar NUME COMPANIE + TARA.

Ce sa fac? Cum sa facturez? Pot sa am probleme la un eventual control?
Cel mai recent răspuns: soficu cristina , utilizator 11:53, 17 Septembrie 2015
Solicitati un cod fiscal valabil.
Solicitati nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.
sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.
soficu cristina a scris:

sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.


Este un proiect de web design. Nu exista vama. Dupa cum am mai zis degeaba solicit nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.

Clientul este intr-o tara offshore. Nici nu cred ca are asa ceva. Pur si simplu nu-mi da adresa.
Ce sa fac?
gistra a scris:

soficu cristina a scris:

sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.


Este un proiect de web design. Nu exista vama. Dupa cum am mai zis degeaba solicit nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.

Clientul este intr-o tara offshore. Nici nu cred ca are asa ceva. Pur si simplu nu-mi da adresa.
Ce sa fac?


Va rog sa ma ajutati.

Alte discuții în legătură

Ce date trebuie sa contina o factura/invoice? cotletcristian cotletcristian Salut! Mi-am deschis de curand un PFA si voi presta servicii IT pentru clienti din UE si NON-UE; foarte putin pentru RO. Insa ma intereseaza sa stiu ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Prestari servicii ue alx3 alx3 Buna ziua, Sunt PFA, neplatitor de TVA, la norma de venit. Sunt inregistrat in ROI si am cod special de TVA valabil doar pentru UE. Prestez servicii de ... (vezi toată discuția)