Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Detalii insufIciente despre client pe factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Detalii insufIciente despre client pe factura

Am un client care trebuie sa ma plateasca. Pana acum acest client m-am platit in fiecare luna. Acum si-a deschis o alta firma si mi-a dat numele firmei si tara (in afara UE), atat.

I-am zis ca am nevoie si de strada, oras, numar si el a zis ca mi-a dat deja detaliile necesare. Pur si simplu nu vrea/nu poate sa-mi dea mai multe detalii doar NUME COMPANIE + TARA.

Ce sa fac? Cum sa facturez? Pot sa am probleme la un eventual control?
Solicitati un cod fiscal valabil.
Solicitati nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.
sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.
soficu cristina a scris:

sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.

Este un proiect de web design. Nu exista vama. Dupa cum am mai zis degeaba solicit nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.

Clientul este intr-o tara offshore. Nici nu cred ca are asa ceva. Pur si simplu nu-mi da adresa.
Ce sa fac?
gistra a scris:

soficu cristina a scris:

sa inteleg ca aveti un export, daca este non UE? Actele nu trec prin vama, in acest caz? Deci oricum cand se face declaratia vamala, ii verifica. Celelalte detalii la facturare, se aplica doar pe teritoriul Romaniei.

Este un proiect de web design. Nu exista vama. Dupa cum am mai zis degeaba solicit nr.inregistrare Registrul Comertului si CIF sau CUI.

Clientul este intr-o tara offshore. Nici nu cred ca are asa ceva. Pur si simplu nu-mi da adresa.
Ce sa fac?

Va rog sa ma ajutati.