Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract sportiv minor federatie sportiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract sportiv minor federatie sportiva

Buna ziua,
intrebarea mea este:
Un contract de jucator[sportiv] se considera in continuare valabil daca federatia modifica date din contract fara a se face un act aditional la contractul respectiv si fara sa fie notificat in scris si jucatorul respectiv?
Mai exact un jucator cu contract cu o federatie sportiva este notificat verbal si nu in scris ca se muta locatia unde va desfasura activitatea in continuare.
Mai precizez ca jucatorul respectiv este minor si i se schimba si scoala unde va invata.
Deci in contract se modifica locul[orasul si scoala].
Sportivul mai avea in contract trecut si niste compensatii banesti care trebuiau acordate lunar si nu au fost onorate de federatie de un an.
Eu stiam ca orice modificare la contract trebuie notificata in scris si facut un act aditional iar in privinta acordarii indemnizatiei cred ca trebuie actionat in instanta.
Poate gresesc si nu am dreptate,va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc
Aveti dreptate in ceeace priveste modificarea unui act juridic bilateral - contract -.

Despre ce contract este vorba?
CONTRACT DE PREGATIRE SPORTIVA
Federatia R.omana dexxxxxxx., reprezentata de xxxxxxxxxxxxxxx Presedinte
Sportiva xxxxxxxxxxxxxxx
Asistata de xxxxxxxxxxxxxx - reprezentantul familiei
xx xxxx
Se stabilese unnatoarele:
Art. I
Se transfera eleva xxxxxxxxxxxxxxxxxx
De la scoala: xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Clasa: a-VIII-a A Prof l: Teoretic
La Scoala xxxxxxx Clasa: a-VIII-a A Vocational
Art. 2
Eleva va beneficia pe durata studiilor liceale de Toate facilitatile legate: scutiri de frecventa, meditatii, prelungirea incheierii situatiei scolare etc.
Art. 3
Dupa absolvirea Liceului si sustinerea bacalaureatului, Cu recomandarea Federatiei Romano de XXXXXXX, eleva va beneficia optional de admiterea fara examen si taxe la o Facultate de Educatie Fizica si Sport (invatarnant la distanta).
Art. 4
in interes national, sportiva: xxxxxxxxxxxxxxx
legitimata la clubul xxxxxxxxxxxxxxxx
sc transfera la Centrul National xxxxxx pana la sfarsitul sezonului in care implineste varsta do 20 de ani. Pe toata durata activitatii in Centrul XXXXXXXXXX, clubul de provenienta ramane copropietar al sportivei.
Daca inainte de implinirea varstci de 20 de ani, Consiliul de Administratie al Centrului xxxxxxxxxxx considera ca sportiva are capacitates de a evolua cu succes la nivelul Unci echipe de Liga Nationala, aceasta poate Ii transferata, numai en acordul el, la urn club de senioare, pe baza unei grile valorice stabilite, dar nu mai devreme de terminarea junioratului.
Art. 5
La implinirea varstei de 20 de ani, sportiva poate fi transferata, cu acord►l et, la once club din Lira Nationala. Suma transferului va E stabilita de Federatia Romanaxxxxxxx, din acEasta revenind la xxxxxxxxxxxxxx, iar Centruluixxxxxxxxxxxxxx, pentru
regenerarea bugetului.
XXXXXXXXX in Romania XXpana la implinirea varstei de 23 de ani.
Pe parcursul activitatii in Centrul National de xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, sportiva va P
beneficia de urmatoarele drepturi:
asigurare medicala si recuperare in caz de accidentare pe terenul de XXXXXX cazare si hranire
- medicamentatie si sustinatoare de efort
echipament sportiv de antrenament
- echipament de reprezentare si competitii
indemnizatie lunara de 200 RON( neto)
premieri in functie de categoria campionatului in care evolueaza si aportul individual adus.
Art. 8
In situatia nedorita in care sportiva nu mai corespunde cerintelor XXXXXX de performanta sau comite abateri disciplinare repetate, aceasta se va intoarce neconditionat la clubul sportiv si scoala de provenienta.
Art. 9
La intrarea in xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx, sportiva va semna si respecta
Regulamentul de Ordine Interioara, care stipuleaza regulile de conduita si comportarnent in activitatea sportiva, scolara si in societate.
Art. 10
Semnataril prezentului contract se angaieaza sa colaboreze permanent pentru respectarea prevecierilor de mai sus.
Art,12
Prezentul contact intra in vigoare la data semnarii si este valabil pana la data de 28.03.2021 (a doua zi de la data implinirii varstei de 23 de ani).
Sernnat in 5 exemplare, 1- Federatia Romana , 1-Centru Nationalxxxx, 1- Sportivaxxxxxxxx, 1- Reprezentantul Clubului si 1- Reprezentantul familiei.

Federatia Romana de

Sportiva XXXXXXX x Reprezentant familieI XXXXXXXX x Reprezentant club XXXXXXX

Acum se doreste mutarea centrului in alt oras si ma intreb daca acest contract mai este valabil.Ma forteaza sa semnez un alt contract de pregatire sportiva dar cu modificarea orasului amenintandu-ma ca daca nu accept sportiva va fi suspendata.Ma gandesc serios ca in cazul in care suspenda sportiva as avea sanse in instanta sa demonstrez ca nu este respectat contractul vechi[mai este si problema indemnizatiei sportivei care nu a mai fost platita de un an de zile]si deci se reziliaza de la sine.
MULTUMESC

Potrivit art.1270 alin.2 C.civ., contractul se modifică sau încetează numai prin acordul părţilor ori din cauze autorizate de lege.

In doctrina s-a opinat ca, contractele pot fi modificate şi revocate sau desfăcute, de regulă, numai prin acordul de voinţă al părţilor; este ceea ce se poate numi regula simetriei în contracte, de la care însă se admit şi unele excepţii, care constituie tot atâtea asimetrii.