Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot cumpara o uscatorie de 7 mp
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot cumpara o uscatorie de 7 mp

buna ziua,
locuiesc intr-un bloc cu 4 etaje la ultimul etaj, unde se afla singura uscatorie de pe scara. Uscatoria in suprafata de cca 7 mp, este lipita de peretele meu de la bucatarie si in urma unor discutii cu reprezentantii asociatiei as dori sa intru legal in posesie, contra unei sume de bani ce for fi folositi in interesul locatarilor.
E foarte greu, spre imposibil, legal.
Cel mai bine o inchiriati.
Schimbarea destinatiei si aspectului partii comune se poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari si a vecinilor direct implicati
In speta,ca sa intrati legal in posesia ei...ati precizat posesia,aveti varianta sa negociati cu asociatia de proprietari incheierea unui contract de inchiriere sau de comodat pentru 7,25,49 ani-urmand sa achitati in cazul contractului de inchiriere lunar suma negociata
Pentru a deveni proprietar al spatiului in discutie-care reprezinta parte comuna este obligatoriu sa obtineti acordul notarial al tuturor proprietarilor
Daca obtineti acordul tuturor proprietarilor,puteti ulterior sa desfasurati demersuri pentru schimbare destinatie parte comuna inclusiv la ocpi
uscatoria nu se poate vinde niciodata
garantat
preferabil sa nu incercati nimic pt ca pierdeti banii si timpul