Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal

Timp de doi ani am lucrat intr-o institutie de invatamant, 2013-2015, acum m-am mutat la alta si am cerut revisalul costatand ca nu mi s-au operat sporul de dirigentie si cel de vechime. Cine ma poate lamuri si pe mine ce am de facu in aceasta situatie?
Ati primit adeverinta de vechime pentru acea perioada ? Sunt cuprinse toate sporurile primite pentru acea perioada?
da

pe adeverintele de vechime nu e specificat salariu si nici un spor de vechime
Cornel Vasile, Consilier juridic
Acea adeverinta nu are nicio valoare daca nu are specficate astfel de elemente.

Solicitati angajatorului in cauza, eliberarea unei adeverinte de vechime dupa acest model:
www.avocatnet.ro/content/art...
in adeverinta atesta vechimea in munca si specialitatea, dar in revisal nu apare nici un spor asa cum scrie pe futuras, am inteles ca daca nu sunt sporurile operate in revisal, la ITM apar cu alt salariu decat cel luat de mine, este adevarat?
REVISAL-ul nu are nicio valoare juridica.

La iTM apareti cu salariul de incadrare fara a fi operate si sporurile respective.