avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de curtaj??
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de curtaj??

a vazut cineva vre-un contract de curtaj? sau stie ce ar fi acela? si unde gasesc niste explicatii mai detaliate despre natura acestui contract?
Cel mai recent răspuns: adelyna23 , utilizator 00:49, 24 August 2009
ave, am lucrat cu asemenea contracte..
..cand vrei sa iti faci intrare pe o piata unde nu ai acces, cauti un asemenea curtier, atentie insa la certificatul de residenta fiscala si retinerea de impozit prin stopaj la sursa, potrivit codului fiscal roman..
fortuna vis,
maximilian
cu stopaj la sursa zici...? zi-mi te rog la ce prevederi ala c.f. te referi ca mie mi se parea ca nu ar fi cu stopaj la sursa

multumesc
Sunt traducator si as avea nevoie de un model in limba romana al unui astfel de contract de curtaj. Eu am o varianta in limba franceza si modelul mi-ar folosi pentru terminologie. Multumesc:)
si totusi cineva are un model concret de contract de curtaj?
Sper ca te va ajuta


CONTRACT DE CURTAJ

Nr. ...... din ...........

Încheiat între:


1. S.C. „__________________” S.R.L., cu sediul în ...................., înmatriculată la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul ........... sub nr. , C.U.I. ................, cont IBAN nr. ........................... deschis la ......................... reprezentată prin d-l ..................... în calitate de administrator denumită CURTIER, şi

2. S.C. „__________________” S.R.L., cu sediul în ...................., înmatriculată la Oficiul Registrului Comerţului de pe lângă Tribunalul ........... sub nr. , C.U.I. ................, cont IBAN nr. ........................... deschis la ........................., reprezentată prin ................ în calitate de administrator, denumită BENEFICIAR al serviciilor de curtaj,

a intervenit prezentul contract, cu următorul conţinut:

I. OBIECTUL CONTRACTULUI

1.1 Curtierul se obliga să desfăşoare în favoarea Beneficiarului servicii de curtaj, constând în găsirea şi atragerea clientelei pentru vanzarea în condiţii cât mai avantajoase a produselor proprietatea Beneficiarului, respectiv produse din ________________.

II. TERMENUL CONTRACTULUI

2.1 Prezentul contract se încheie pe o perioada de 1 an cu începere de la data semnării contractului de către ambele părţi.

III. OBLIGAŢIILE CURTIERULUI

3.1 Curtierul va depune toate diligenţele pentru găsirea şi atragerea clientelei în vederea valorificarii pe piata interna a produselor din tutun proprietatea beneficiarului;
3.2 Curtierul va instiinta de indata beneficiarul despre clientii contactati, comunicand datele de identificare ale clientului in vederea inaintarii ofertei de pret si a contractului de vanzare-cumparare catre acesta;
3.3 Curtierul va asigura prezentarea mărfurilor într-un mod corespunzător, precum şi întreţinerea şi conservarea acestora;
3.4 Curtierului îi este interzisă înstrăinarea sau grevarea sub orice formă a bunurilor proprietatea beneficiarului, care s-ar afla în custodia sa;

IV. REMUNERAŢIA ªI MODALITATEA DE PLATÃ

4.1 Pentru serviciile prestate, Curtierul are dreptul la o indemnizaţie de curtaj de ____ % din rezultatele financiare nete ale beneficiarului realizate prin valorificarea productiei de tigarete;
4.2 Plata indemnizaţiei se va face in baza facturii emisa de Curtier, după încasarea integrala de către Beneficiar a contravalorii preţului tigaretelor.

V. PÃRŢILE CONTRACTANTE vor întocmi lunar grafice ce vor face parte integrantă din prezentul contract şi care vor cuprinde:
- descrierea produselor supuse vânzării;
- preţurile;
- termenele de vânzare si de plata;
- situatia livrarilor;
- situatia incasarilor.

VI. ALTE CLAUZE
6.1 Curtierul nu intervine in derularea contractelor si nu este responsabil de executarea necorespunzatoare sau de neexecutarea contractului a carui incheiere a intermediat-o;
6.2 Partea care cauzat un prejudiciu celeilalte părţi va fi ţinută să îl repare.
6.3 Orice modificare a prezentului contract se va face in scris, prin act aditional
6.4 Forta majora, uzual definită, apără de răspundere partea ce o invoca.

VII. LITIGII

7.1 Orice diferend aparut in legatura cu interpretarea si executarea prezentului contract se va solutiona de parti pe cale amiabila, iar cele evaluabile in bani prin conciliere directa. In cazul in care acest lucru nu este posibil, litigiile vor fi solutionate de catre Instantele judecatoresti competente de la sediul beneficiarului.

Încheiat azi 17.10.2006 în două exemplare originale, câte unul pentru fiecare parte.

CURTIER BENEFICIAR

Alte discuții în legătură

Cine are un contract de curtaj? nicole921 nicole921 Buna ziua, cine ma poate ajuta si pe mine cu un contract de curtaj, am mare nevoie si nu stiu de unde sa fac rost de un model. Am gasit ceva la rubinian dar ... (vezi toată discuția)
Comision pentru intermediere. ce contract se poate încheia între pãrþi? cristina_manea72 cristina_manea72 Buna ziua tuturor, as dori sa aflu care este procentul (sau intre ce procente se incadreaza) unui comision pentru un contract de intermediere spectacole; este ... (vezi toată discuția)
Acoperis bloc Buna ziua, Va rog ,daca poate cineva sa ma ajute. Asociata de proprietari vrem sa mansardam blocul,imi puteti spune ,va rog ce contract trebuie sa incheiem ... (vezi toată discuția)