Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hotarare Judecatoreasca pt Conducere noua?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hotarare Judecatoreasca pt Conducere noua?

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea:

In iunie , in AG(reconvocata, din lipsa de cvorum, la reconvocare s-au prezentat 10 proprietari din 44) , s-a ales conducere noua -Presedininte, Com Ex, si Administrator. Toate bune si frumoase", la CEC ni s-a spus ca trebuie hotarare judecatoresca pentru ca sa schimbam semnaturile de pe cont, desi noua Presedinte s-a dus cu caietul de procese verbale in care era mentionat cine are noile semnaturi ale conducerii.
Deci , noua Presedinta se duce la Judecatoria S2 si depune pentru schimbare/modificare statut AP, caci in statut este mentionata conducerea. Cererea este respinsa de Judecatorie cum ca nu se poate schimba statutul cu mai putin din 2/3 semnaturi proprietari, si cum ca mentionari si adaugiri la statut (conducere noua este o mentiune? o adaugire? ) se inregistreaza la judecatorie fara alte formalitati.

Ce este de facut?
Gigeltavalitu, utilizator
Dispozitiile in vigoare nu prevad cerere la instanta de judecata pentru dispunere hotarare judecatoreasca ori de cate ori se schimba reprezentantii asociatiei de proprietari
Statutul asociatiei de proprietari nu se schimba de cate ori se aleg alti reprezenati legali ai asociatiei de proprietari
E foarte simplu: schimbati banca.
Cei de la CEC traiesc in alt mileniu.
Gigeltavalitu a scris:
Deci , noua Presedinta se duce la Judecatoria S2 si depune pentru schimbare/modificare statut AP, caci in statut este mentionata conducerea.

Am subliniat anomalia. Faceti un pic de lumina ca sa intelegem. Cu adica in statutul dv scrie ca asociatia este condusa de un anume presedinte, scrie numele fiecarui membru al comitetului executiv?
Daca e asa, va meritati soarta!
Singura problema este cu CEC-ul. Altfel nu neam fi complicat cu cerere la judecatorie (eu personal nam auzit de asemenea tampenie sa-ti trebuiasca hotarare judecatoreasca pentru acces la cont!) Pentru schimbarea contului trebuie inchis contul actual de catre fostii din conducere - ceeace presupune sa mearga ei sa inchida contul , sa retraga banii etc... si deschis alt cont la alta banca cu PV de alegere al noului comitet presupun...

Ei - fostii din conducere si-au dat demisia si nu prea se vor deranjati...

Si da, in statut - cel vechi de la infiintare, este notat cine a fost ales si in ce functie, membrii comitetului etc..conducerea de atunci
Gigeltavalitu, utilizator
O sa aveti mereu necazuri pentru ca ati scris in statut numele celor alesi in comitet. Daca schimbati un membru trebuie sa modificati statutul, cu acordula minim 2/3 ...

Va sugerez sa refaceti toatal stautul asociatie si sa nu mai apara acolo nici un nume de persoana, pe nici o functie. Faceti un statut flexibil si adaptat la eventualele schimbari din asociatie si din legislatie. Cu acest nou statut, insotit de intreaga documentatie necesara, mergeti al judecatorul delegat, introduceti actiunea...
Avand un statut corect, nu va mai fi nevoie sa ajungeti in instanta pentru schimbarea celor ce au semnatura in banca. Acum puteti avea probleme cu furnizorii de utilitati, probleme in instanta cu restantierii s.a.m.d.