avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Abonament digi mobil
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Abonament digi mobil

buna ziua,
va rog sa ma ajutati in problema de mai jos;
in aprilie 2015
tatal meu a incheiat un contract de telefonie mobila, prin portarea numerelor, al lui si al meu in reteua digi.
in luna iulie tatal meu a decedat.
doresc sa reziliez contractul pe nr lui si sa il pastrez pe al meu.
am fost la un office digi si angajatul mi-a spus ca sunt obligat sa pastrez nr si contractul tatalui meu pina la expirarea perioadei:24 luni.
nu mi se pare ok.nu am ce face cu 2 nr de tewlefon
va rog sa imi indicati cum pot rezilia contractul doar ptr nr de telefon al tatalui meu.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 17:49, 13 Septembrie 2015
nu sunt doua contracte, ci unul cu doua nr alocate, nu puteti pastra doar unul din ele.
Cum contractul era pe numele tatalui, acesta inceteaza, titularul fiind decedat.
Vedeti clauzele de incetare a contractului,nu cred sa existe clauze de continuare cu mostenitorii.
Inchideti contractul tatalui in baza certificatului de deces si incheiati un nou contract numai ptr dvs. in aceeasi retea sau in alta retea gsm.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract alin212 alin212 Bună ziua. În luna Noiembrie 2017 am prelungit contractul cu vodafone (persoană juridică). În contract sunt trecute mai multe numere de telefon și pe ... (vezi toată discuția)
Contract telefonie mobila mitrofan emilia mitrofan emilia daca administratorul unei firme este plecat si nu da semne ca ar veni in viitorul apropiat cum se reziliaza contractul de telefonie mobila daca acesta se ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract vodafone ContSters340956 ContSters340956 Buna ziua, Am facut in februarie, portare de la Vodafone catre Digi fara sa anunt vodafone. In martie, am primit o notificare de plata in valoare de 400 lei ... (vezi toată discuția)