Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizaţia pentru creşterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizaţia pentru creşterea copilului

Buna ziua,
Daca sotia (in momentul de fata nu este angajata) isi plateste cartea de munca poate beneficia de Indemnizatia pentru creşterea copilului?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
~ Conținut șters la cerere ~
1. Pentru a beneficia ce conecdiu crestere copil (CCC) si indemnziatia aferenta lui trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aiba venbituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Plata contributiilor nu este o conditie pentru a beneficia de CCC deci nu o ajuta.

3. - Daca dvs. (tatal copilului) indepliniti conditiile de mai sus atunci puteti dvs. beneficia de CCC.

- Sau puteti beneficia de stimulentul de insertie (fara sa intrati in CCC) de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani (adica primiti salariu pentru munca depusa iar statul va mai da 500 lei lunar).

4. Indiferent de situatie beneficiati si de alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 84 lei lunar pana la 18 ani.
Va multumesc pentru raspuns!