avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1393 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... despagubire cu act la notar?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

despagubire cu act la notar?

Buna dimineata,

As dori sa scap de tot consumul nervos legat de un accident auto. Daca cealalta parte implicata nu este multumita de suma primita de la asigurari si ii mai dau eu ceva bani e necesar sa fac un act la notar sau doar intre noi? Vreau sa elimin posibilitatea ca va continua cu pretentiile sau amenintarile de dare in judecata. Cun ma pot "acoperi" cel mai bine? Cum ar trebui sa sune declaratia?
Cel mai recent răspuns: noemi80 , utilizator 10:06, 22 Iulie 2009
D E C L A R A Ţ I E



Subsemnata XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, cu domiciliul în ……………………….., declar ca am primit de la numitul YYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY, cetăţean iordanian, având reşedinţa în România, ………………………………….., suma de 4.000 (patrumii) lei, reprezentând cheltuieli pentru spitalizare şi medicamente, suportate de mine, în urma accidentului de circulaţie suferit pe data de 27.04.2009 pe raza municipiului ……….., strada …………….., provocat de autoturismul marca “ZZZZZZ”, proprietatea numitei WWWWWWWWWWWW, înmatriculat sub numărul 00-00-000, condus de numitul YYYYYYYYYYYYYYYYYYY.---------------------------------------------------------------------------------------
Totodată declar prin prezenta că nu mai am nici o pretenţie de nici o natură, prezentă sau viitoare, de la numitul YYYYYYYYYYYYYYYY, renunţând definitiv la această posibilitate şi, în consecinţă înţeleg să nu formulez acţiune în instanţă cu privire la faptele mai sus precizate.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Subsemnatul YYYYYYYYYYYYYYYYYYY declar prin prezenta că am dat numitei XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX, suma mai sus menţionată, cu titlul de cheltuieli pentru spitalizare şi medicamente, suportate de aceasta.-----------------------------------------------------------
Prezenta foloseste la organele competente.----------------------------------------------------------
Tehnoredactat şi autentificat la Biroul Notarial Public cu sediul în ………………………., în trei exemplare, azi, data autentificării, din care două exemplare au fost eliberate părţilor.--------------


DECLARANŢI,

XXXXXXXXXXXXXXXX, YYYYYYYYYYYYYYYY


prin declaratie notariala.
Dar dupa ce platiti suma, ar trebui sa verificati si dosarul de la asigurari pentru a vedea daca intr-adevar s-a platit suma maxima cuvenita si sa formulati o cerere pentru a putea recupera banii platiti.
va multumesc mult pentru ajutorul acordat
Declaratie notariala din partea persoanei careia ii dati banii ca a primit suma x de bani reprezentand desdaunare pentru accident , cheltuieli spitalizare , etc si ca nu mai are nici un fel de pretentii trecute , prezente sau viitoare fata de dvs !B-)
Buna!Si ce pot face eu daca la un accident in care eu am fost vinovata,mam impacat cu partea vatamata,am fost cu el la notar a semnat cum ca nu mai are niic o pretentie fata de mine,dar el ma suna si acum aproape zi de zi ,ba ca el ia injectii,ba ca il doare piciorul?
desigur nu sunt adevarate afirmatiile lor deoarece nu a avut niic o zgarietura in urma accidentului.Dar el mai incearcasa profite in urma acestui accident .

Alte discuții în legătură

Impacarea in urma unui accident de circulatie b0gdan19 b0gdan19 Buna seara. Numele meu este Bogdan si pe data de 30 ian 2010 am provocat un accident de circulatie si nu aveam rca, in urma careia automobilul de pe banda ... (vezi toată discuția)
Accident cu vatamare corporala Blaster Blaster Buna ziua.In luna iulie am provocat un accident rutier in urma caruia pasagerul din dreapta masinii pe care am lovito s-a ars pe maini cu praful de la airbag ( ... (vezi toată discuția)
Despre actul notarial intocmit in cazul unui accident blackang3l24 blackang3l24 dupa ce am avut un incident neplacut cu o masina din care a fost o persoana vatamata, m`am inteles cu victima la o suma de bani si am intocmit un act notarial ... (vezi toată discuția)