Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Componente valoare estimata
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Componente valoare estimata

Buna ziua,

Subiectul era banal pana deunazi, dar dupa unele discutii si ''sapaturi'' pe net am gasit si alte puncte de vedere, contrar cutumei utilizate. Pe scurt, valoarea estimata a unei lucrari C+M reprezinta valoarea totala a devizului general sau valoarea [C+M]+[Diverse si neprevazute] ?
Mentionez ca proiectarea este separata, numai ca art. 25 din OUG 34 spune ca: ''Autoritatea contractantă are obligaţia de a estima valoarea contractului de achiziţie publică pe baza calculării şi însumării tuturor sumelor plătibile pentru îndeplinirea contractului respectiv, fără taxa pe valoarea adăugată''. In aceasta categorie de ''sume platibile'' vi se pare corect sa fie inclus si cap. 3 ?
Va multumesc anticipat pentru orice punct de vedere.
Valoarea estimata a contractului este diferita de valoarea devizului si contine doar acele elemente ce vor face obiectul viitorului contract.

De exemplu, daca, contractul contine executie+proiectare, valoarea estimata conform OUG 34 include si capitolul aferent proiectarii, din deviz. Daca proiectarea se face distinct de executie, valoarea estimata a contractului ce va fi licitat nu o va include.

In cazul unui contract ce include executie lucrari valoarea estimata trebuie sa includa si DN aferent executiei, conform devizului.
vlad nicolae, moderator