Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii

Buna ziua.Ma numesc emilia si in momentul de fata lucrez in germania ,ca ingrijitoare batrani.mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada perioada nedeterminata,platesc impozit ,asigurare de sanatate ,de somaj,de pensie.as dori sa stiu daca voi beneficia de vreo pensie , cit ar fi ea in momentul in care am dreptul pentru limita dr varsta.pot sa mai spun ca am o vechime in munca in tara de 28 de ani cotizati si am 57 de ani impliniti.va multumesc...si am uitat sa intreb citi ani trebuie sa lucrezi afara pentru a primi o pensie.
1. Spuneti luna si anul nasterii dvs. si cati ani aveti lucrati legal in Germania.

2. - Veti primi pensie si din Romania si din Germania atunci cand indepliniti conditiile legale ale fiecareia din cele doua tari.
- La stagiul de cotizare din Romania se adauga si stagiul de cotizare dinGermania si invers.
emilia_57 a scris:
precizez ca in germania voi avea in martie 2016 doar un an.sunt nascuta in anul 1958 aprilie 13.va multumesc.

1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. In Romania puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in mai 2019.

3. La stagiul de cotizare de 28 de ani realizat in Romania se adauga si stagiul de cotizare realizat in Germania.

4. Din Germania veti primi pensie in conditiile stabilite de legile de acolo.