avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii

Buna ziua.Ma numesc emilia si in momentul de fata lucrez in germania ,ca ingrijitoare batrani.mentionez ca sunt angajata cu contract de munca pe perioada perioada nedeterminata,platesc impozit ,asigurare de sanatate ,de somaj,de pensie.as dori sa stiu daca voi beneficia de vreo pensie , cit ar fi ea in momentul in care am dreptul pentru limita dr varsta.pot sa mai spun ca am o vechime in munca in tara de 28 de ani cotizati si am 57 de ani impliniti.va multumesc...si am uitat sa intreb citi ani trebuie sa lucrezi afara pentru a primi o pensie.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:09, 16 Septembrie 2015
1. Spuneti luna si anul nasterii dvs. si cati ani aveti lucrati legal in Germania.

2. - Veti primi pensie si din Romania si din Germania atunci cand indepliniti conditiile legale ale fiecareia din cele doua tari.
- La stagiul de cotizare din Romania se adauga si stagiul de cotizare dinGermania si invers.
emilia_57 a scris:
precizez ca in germania voi avea in martie 2016 doar un an.sunt nascuta in anul 1958 aprilie 13.va multumesc.


1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1958 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 1 luna iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. In Romania puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 1 luna, in mai 2019.

3. La stagiul de cotizare de 28 de ani realizat in Romania se adauga si stagiul de cotizare realizat in Germania.

4. Din Germania veti primi pensie in conditiile stabilite de legile de acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de pensionare nearadel nearadel buna ziua va spun din nou si va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:sint nascut la 14/10/1958 AM LUCRAT IN ROMINIA 25ANI SI 8 LUNI toti in grupa a2a ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala bulzanv bulzanv Nascuta in 1958,dec,12 sex F angajata din 20 noi 1978 Doresc sa intreb daca ies in pensie anticipata partial in apr 2017,atunci o sa am 38 ani si 4 luni ... (vezi toată discuția)
Legea 380 GABRIELA2014 GABRIELA2014 Buna seara, Am 7 ani si 11 luni grupa I. Va rog sa-mi spuneti cu cat se reduce varsta standard de pensionare. Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)