Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Datorie RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Datorie RADET

Buna ziua,
Sunt proprietar intr-un bloc unde nu exista inca o Asociatie de Proprietari, iar contractul cu RADET este incheiat pe numele unui locatar.
Recent s-a oprit apa calda pe motiv ca datoria blocului (locatarului) este foarte mare.
Intrebarea este daca ne constituim URGENT in Asociatie de Proprietari, ESTE LEGAL ca RADET sa nu incheie contract cu noua persoana juridica si sa nu deschida robinetul de apa calda pe motiv ca fostul locatar are datorii?

Multumesc.
Acum vecinul s-a metamorfozat in presedinte! Presedintele cui daca nu ati avut asociatie de proprietari?
Ce anume v-a retinut pana acum sa recuperati banii de la vecinul presedinte? Ati facut vreo plangere la politie impotriva lui?