Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii)

in cazul in care unul din mostenitori a decedat inainte de inceperea actiunii succesorale cine vine la mostenire?sotia supravietuitoare sau copiii decedatului.
~ Conținut șters la cerere ~
multumesc pentru raspuns
ce inseamna inaintea actiunii succesorale ?
cel ce urma sa mosteneasca, a decedat inainte sau dupa cel a carui mostenire se discuta ?
sotia il mosteneste pe sot oricum, ce conteaza e daca la data decesului sau era mostenitor sau nu al celui decedat.

~ Conținut șters la cerere ~
succesiunea se face dupa bunicul meu care a decedat in anul 1992 .Am facut anexa 24 cu toti mostenitorii anul trecut dar nu am putut ajunge cu actele la notar deoarece unul dintre mostenitori a decedat.Persoana decedata a lasat in urma o sotie si patru copii.Intrebarea mea este cine vine acum la succesiune .multumesc