avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1024 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune (mostenitor decedat inaintea dezbaterii)

in cazul in care unul din mostenitori a decedat inainte de inceperea actiunii succesorale cine vine la mostenire?sotia supravietuitoare sau copiii decedatului.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 22:30, 21 Septembrie 2015
ma scuzati ,nu prea inteleg.Imi puteti da mai multe detalii.multumesc
Nu e capabila ca nu mai are discernământ sau nu își misca mana? În ce sens nu e capabila, fizic sau psihic?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata??? C_CRISTINA C_CRISTINA In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa bunic amarilys amarilys Buna ziua, Am si eu o intrebare. Urmeaza sa deschidem o succesiune dupa bunicul decedat, respectiv dupa partea care ii revine tatalui meu (la randul sau ... (vezi toată discuția)
Cota parte mostenire casutza casutza Buna ziua, Va rog mult o lamurire pentru urmatoarea situatie: In prezent bunici decedati cu 2 copii in viata si unul era decedat la moartea ultimului ... (vezi toată discuția)