Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Anulare actiune ca netimbrata din cauza pierderii ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Anulare actiune ca netimbrata din cauza pierderii plicului de catre judecatorie

Sunt in urmatoarea situatie: instanta anuleaza actiunea ca netimbrata desi plicul cu dovada achitarii taxei a fost primit de catre Judecatorie inaintea termenului de judecata.Am deci confirmarea de primire, am copie dupa taxa de timbru si am facut recurs. Ce alte dovezi sau argumente as putea sa invoc pentru castigarea cauzei?
mira09, utilizator
Ați trimis dovada, în original, a taxei de timbru prin poștă, iar plicul a fost pierdut? Poate că plicul trimis de către dvs este încă la mapă astfel că puteți verifica la arhiva instanței.
Pe viitor vă sfătuiesc să trimiteți plicul, cu conținut declarat și confirmare de primire. Cel mai bine este să depuneți taxa direct la instanță (cu specificarea faptului că depuneți chitanța nr______, în original), și să obțineți ștampila instanței pe copia adresei de înaintare.
Am trimis taxa in original prin posta fara continut declarat, nu am sa mai fac aceasta greseala. Am vorbit la registratura, au confirmat notarea in registru primiri a plicului insa nu se gaseste plicul.
~ Conținut șters la cerere ~