Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul pensie incapacitate temporara gr.3 cu salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul pensie incapacitate temporara gr.3 cu salariu

O persoana pensionata pentru incapacitate temporara de munca(gr.3) ,care are dreptul de a munci 1/2 norma poate fi angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata?
Poate fi angajata cu CIM pe perioada nedeterminata dar programul de lucru nu poate fi mai mare de 4 ore pe zi.
Codul muncii:
Art. 83"Contractul individual de muncă poate fi încheiat pentru o durată determinată numai în următoarele cazuri:...g) angajarea pensionarilor care, în condiţiile legii, pot cumula pensia cu salariul;"
Deci acest articol este cu titul de recomandare,nu imperativ.

Va rog precizati cadrul legal pentru angajarea pe perioada nedeterminata.
Limitarea timpului de munca la 20 ore/saptamana rezulta clar din legea pensiilor.
Multumesc
1. Art. 83 din Codul muncii se refera expres la cazurile in care se poate incheia un CIM pe perioada determinata.

2. Dar nicaieri nu se interzice incheierea unui CIM pe perioada nedeterminata cu un pensionar de invaliditate gr. III.

3. - Din Codul muncii:

Art. 12
(1) Contractul individual de munca se incheie pe durata nedeterminata.

(2) Prin exceptie, contractul individual de munca se poate incheia si pe durata determinata, in conditiile expres prevazute de lege.

- Exceptiile si conditiile expres prevazute de lege sunt cele de la art. 83 din Codul muncii.

Faptul ca se poate incheia c.i.m. pe durata nedeterminata, reiese din interpretarea art.83 C.mun.
Art. 83 exprima o posibilitate si nu o obligatie a angajatorului intr-un astfel de caz.