Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare pensionar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare pensionar

Buna ziua
Intr-o institutie publica ( scoala) s-a vacantat un post prin iesire la pensie. Am scos postul la concurs. S-a inscris doar un pensionar ( de fapt acelasi care a iesit la pensie) . Intrebarea mea este: pot sa-l angajez cu contract de munca pe o perioada determinata cf. art.81, alin. d3, chiar daca postul in statul de functii este pe perioada nedeterminata si nu este vorba despre vacantare temporara ? In acelasi timp nici nu pot sa anulez concursul pe acest motiv. Dupa expirarea perioadei as scoate postul din nou la concurs in speranta ca se inscrie o persoana activa, nu un pensionar.
Astept cu interes reaspunsul dvs. intrucat sunt in criza de timp. Multumesc
Postul la concurs este scos pe durata determinata sau nedeterminata?
Postul este scos la concurs pe perioada nedeterminata.
In primul rand nu cunosc ce intelegeti prin "persoana activa" si nu "un pensionar"!?
Daca va raportati la "populaţia activă" aceasta cuprinde:
- forţa de muncă salariată civilă,
- patronii şi alţi lucrători independenţi,
- lucrătorii familiali neremuneraţi,
- militarii, şomerii....
De regula, populatia activa cuprinde populatia ocupata + Somerii.
V-ati dorit unul dintre acestia!?
 In fine, daca "pensionarul" nu este o persoana sedentara, ci una "activa", poate fi angajata - prin concurs - cu contract de munca pe perioada nedeterminata sau determinata.
Art. 12- CM
(1) Contractul individual de muncă se încheie pe durată nedeterminată.
(2) Prin excepţie, contractul individual de muncă se poate încheia şi pe durată determinată, în condiţiile expres prevăzute de lege.
Art. 83. [cazurile de incheiere a contractului individual de munca pe durata determinata]
Contractul individual de munca poate fi incheiat pentru o durata determinata numai in urmatoarele cazuri:
.............................................
g) angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul;
h) in alte cazuri prevazute expres de legi speciale ori pentru desfasurarea unor lucrari, proiecte sau programe.
Legea pensiilor
Art. 118. - (1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
aurora59 a scris:

Postul este scos la concurs pe perioada nedeterminata.

In acest caz, nu-l puteti angaja pe durata determinata ...
M-am exprimat in termeni neprofesionisti. Scuze. Am vrut sa sugerez ca as vrea sa participe si alte persoane care nu au alte venituri, spre deosebire de un pensionar care beneficiaza de venituri din pensie. Stiu ca nu trebuie restrictionat. Persoana in cauza isi doreste insa doar CIM pe perioada determinata de max. 1 an. N-am inteles daca in cazul expus mai sus pensionarului i se poate incheia CIM pe perioada determinata, postul scos la concurs fiind pe perioada nedeterminata.
Multumesc