Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... revenire examen functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

revenire examen functionar public

in urma aprobarii noii organigrame si statului de functii din numarul de 12 posturi de functionari au mai ramas prevazute doar sapte. Institutia a mentinut pe post pe unii consilieri cu toate ca toti am fost angajati in aceeasi perioada si avem aceeasi clasa ,grad si treapta, iar unii dintre noi dam examen. nu inteleg cum este posibil asa ceva avand in vedere ca sunt doar 7 posturi si un nr. de 12 angajati. consider ca ar trebui sa participam toti la examen si in functie de nota obtinuta sa se ocupe posturile. Rog raspuns urgent si ce se poate face in aceasta situatie
Nici din prezentul topic si nici din mesajele private primite de la dvs. nu inteleg ce se intampla in institutia dvs. Ma indoiesc, insa, ca se intampla ceva ce are legatura cu respectarea legii.

Am inteles ca au modificat organigrama si ca au redus numarul de posturi de functionari publici. Nu puteau sa faca reduceri de posturi decat respectand Legea nr. 188/1999, adica art. 100.

Puteti sa faceti sesizare la ANFP intruct este incalcata legislatia aplicabila functiei publice. O sa raspund si mesajelor dvs. private.

Tara asta se prabuseste intr-o prapastie si, in mod inerent, viteza cu care cade este din ce in ce mai mare.

O zi buna va doresc! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea