Forum Discuţii juridice Executare silită Cheltuieli dosar executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Cheltuieli dosar executare silita

Buna ziua.
Indraznesc sa va retin atentia cu o intrebare la care nu am gasit inca un raspuns.Imi poate spune cineva daca exista,si care ar fi,legea sau ordonanta sau documentul care reglementeaza taxele,onorariile si comisioanele percepute de un executor pentru un dosar de executare?
Un executor poate fi actionat in instanta pentru practicarea unor taxe abuzive intr-un dosar de executare?Exista vreo sansa de castig?
Va multumesc anticipat.
In legea si statutul profesiei executorilor veti regasi aceste onorarii.

Da, i se poate face plangere penala pentru abuz in serviciu,

Intotdeauna exista sanse. Trebuie analizat cum se pune problema.
Tot prin contestatie la executare puteți reduce din cheltuieli.
ce trebuie sa fac?