Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita firma de recuperare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita firma de recuperare

Sotul meu are un credit de la o banca la care a avut o restanta in jur de 800 de euro pe care a inceput sa plateasca in fiecare luna in plus pentru diminuarea acesteia ajungang pe la vreo 500 de euro la un moment dat.In momentul cand a mers intr-o luna sa plateasca rata si a iuntrebat cat mai are restanta i s-a comunicat verbal ca nu i se poate spune ca decat toata suma pentru ca dosarul a fost dat pentru executare,el a continuat sa plateasca la banca rata lunara si inca o parte din suma restanta ,cei de acolo acceptand aceasta modalitate.Peste aproximativ 4-5 luni s-a primit de la un executor judecatoresc o instiintare prin care i se comunica suma pe care trebuie sa o plateasca intr-un cont(nu cel al bancii) care presupune:suma creditului la momentul actual ,taxa de executare in valoare de 3200 ron si inca o taxa de 20 ron .Acum intrebarea mea este :banca are dreptul sa inainteze dosarul fara sa instiinteze clientul si fara sa o faca prin a da clientul in judecata?pentru ca nu mi se pare normal sa platesti sa zicem sumele pe care ti le imputa acolo si sa te trezesti ca in final cum au patit si alti clienti ti se mai imputa nu stiu ce sume astronomice care nu erau prevazute initial.
Cum ne sfatuiti sa facem ,astfel incat sa platim dar avand un ordin judecatoresc?
Noi nu suntem dispusi sa platim acestor recuperatori care iti pot imputa sa platesti pe viata ce sume vor ei.
Pentru recuperarea sumei restante banca nu trebuie sa va dea in judecata, ci pune direct in executare silita contractul de credit.
Sigur ca inainte de a incepe executarea silita, banca trebuie sa va notifice scadenta anticipata a creditului.
Acum aveti posibilitatea sa formulati contestatie la executare in 15 zile de la primirea notificarii de la executor pe care o depuneti la judecatoria din raza domiciliului dvs.
In contestatie mentionati toate motivile pentru care considerati ca executarea silita trebuie anulata.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua !Revin cu noi detalii la aceasta situatie legata de executare specificand urmatoarele :deci sotul meu nu a fost instiintat de banca ca acest credit a devenit scadent si a platit din aprilie 2015 rata normal plus ceva peste fara sa i se spuna de la banca ca ,creditul este scadent si de restul cu executorul.El a aflat facand o solicitare la banca prin care cerea sa afle cat mai are restanta,solicitare la care i s-a raspuns in ultima luna ,octombrie ca nu si-a respectat contractul si ca are de plata cheltuieli de executare in valoare de 3200 ron,a facut din nou hartie prin care solicita repunerea creditului pe rol subliniind si faptul ca nu a fost instiintat de executare deci nu se justifica aceasta suma,dupa care a primit telefonic propunerea cam intr-o saptamana ca se poate relua creditul cu conditia sa platesca 3500 chetuieli executare(deci 300 ron intr-o saptamana-bani de o cafea ce mama maisii ca ii facem cu ciocanul)plus 540 de euro la banca,fara sa se specifice se scad din credit nu....Sotul nu a mai dat nici un telefon (asa stabilise,sa revina el cu telefonul)si a primit un plic prin posta cu confirmare de semnatura prin care i se aduce la cunostinta ca nu si-a respectat contractul,propunerile etc si atasat un istoric al platilor(in acest istoric nu apare nici o suma initiala sau suma totala care ar fi de plata-asta probabil e discutabila) sale de la inceputul platii creditului(mentionez ca din luna aprilie 2015 cand zic ei ca creditul a devenit scadent ,imparteala sumei depuse e in felul urmator,80% penalitati ,dobanzi.etc si 20% rata)ceea ce mi se pare un abuz,pentru ca daca am fi stiut ca din aprilie din 100 de euro doar 20 de euro reprezinta rata nu mai plateam si strangeam banii astia pentru a merge mai departe.Acum eu vreau sa va intreb asa,cum ar trebui sa procedam avand in vedere ca sumele cresc de la o saptamana la alta si mai mult de atat am auzit multe situatii care au platit tot ce au zis ei si dupa iar le-au mai imputat diverse sume astronomice.Noi personal intentionam sa mergem prin tribunal macar ce e scris negru pe alb asa ramane,dar vrem si parereui specialist:este bine ,nu?
Va multumesc frumos!