Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Incredintare minor in cazul concubinajului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Incredintare minor in cazul concubinajului

BUNA ZIUA! Concubinul a dat o declaratie la notar conform careia este de acord sa incredinteze copilul mamei, spre crestere, educare si cu domiciliul la aceasta. E suficienta declaratia notariala sau e nevoie de o hotarare judecatoreasca?

Va multumesc!
Este nevoie de o hotărâre judecătorească.Formularea nu este corectă, azi există "autoritatea părintească" şi "stabilirea domiciliului minorului", care diferă între ele.