Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minor - parasire tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minor - parasire tara

Sunt divortat de 5 ani si am un copil cu fosta .... actual sunt recasatorit si mai am un copil , si dorim sa emigram in Canada, fosta sotie doreste sa il duc si pe primul copil cu mine in CA. Intrebarea mea este :
- pentru a incepe procesul de emigrare este nevoie de sentinta judecatoreasca pentru a lua copilul cu mine in CA sau e suficienta o declaratie la notar cu acordul ambilor ca pot sa il duc cu mine
- sau este nevoie de decizie judecatoreasca de reincredintare minor
Va multumesc pt raspunsuri
Cel mai bine este ca copilul sa va fie incredintat dumneavoastra prin hotatare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Iar fosta sotie sa nu mai solicite drept de vizitare.
Daca minorul v-a fost incredintat, nu aveti nevoie de procura pt a iesi din tara cu el, decat de hotararea judecatoreasca de incredintare(divort).
In situatia in care minorul a fost incredintat spre crestere si educare fostei sotii, atunci este nevoie de introducerea unei actiuni de reincredintare minor. Daca minorul v-a fost incredintat dumneavostra spre crestere si educare prin hotarare judecatoreasca, nu mai aveti nevoie de acordul mamei.
Este discutabila exprimarea"sa il duc cu mine in Canada"....daca e vorba doar de o perioada limitata ca timp, atunci e suficienta o declaratie notariala din partea mamei
Roxana Zbarnea, Avocat