Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru si Intabulare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru si Intabulare

Va rog sa-mi spuneti cum pot beneficia de prevederile H.G.nr.294/2015 pentru a face un cadastru si intabulare gratuit?

Va multumesc!
Dispozitia care prevede executarea gratuita a masuratorilor cadastrale urmeaza sa se materializeze pe intreg teritoriul national pana in 2023
Art. 1. - (1) Se aproba Programul national de cadastru si carte funciara 2015-2023, denumit in continuare Program national, gestionat, in conditiile legii, de catre Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara, denumita in continuare Agentia Nationala.
(2) Programul national poate fi actualizat prin hotarare a Guvernului, in conditiile legii.

Actualmente exista un numar redus de UAT care au intrat in primul esalon si beneficiaza de fondurile necesare executarii gratuite a masuratorilor cadastrale
Dispozitia mentionata prevede strict gratuitatea masuratorilor cadastrale ,fara sa prevada gratuitatea intabularii