Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine are drept la mostenirea apartamentului?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine are drept la mostenirea apartamentului?

Buna ziua,
Daca un cuplu nu a avut copii, cine are dreptul sa mosteneasca apartamentul pe care l-a avut acesta in proprietate si in ce cota, daca fiecare dintre soti mai are doi frati in viata dar si nepoti, copiii a doi frati decedati anterior lor?

daca nu exista mostenitori rezervatari in viata,sot supravietuitor, descendenti si ascendenti, vor mosteni rudele cele mai apropiate in grad de defunct, in ordinea gradului de rudenie deci, fratii si nepotii de frate .nepotii pot veni prin reprezentare la mostenirea parintilor lor decedati( daca acestia nu au decedat anterior cuplului defunct).
ContSters47264, utilizator