Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... SOMATIE DE PLATA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

SOMATIE DE PLATA

care este procedura de urmat in vederea recuperarii debitelor de la clienti rau platnici?
am trimis o somatie, dar nu am primit nici un raspuns.
inainte de a ne adresa instantei, va rog sa imi comunicati ce anume mai trebuie facut.
Daca intentionati sa incercati recuperarea sumelor pe calea ordonantei de plata, inainte de a sesiza instanta judecatoreasca trebuie sa trimiteti cu confirmare de primire si continut declarat o somatie prin care sa puneti in vedere debitorului sa achite suma pe care v-o datoreaza in termen de 15 zile. Dupa curgerea acestui termen, inaintati cererea de chemare in judecata
Daca alegeri sa inainati cereri intemeiate pe dreptul comun, nu este nevoie de somatie.

Calea pe care o veti urma- ordonanta de plata, cerere cu valoare redusa, drept comun , etc, o veti alege in functie de valoare, de documente justificative , etc