Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ce alternativa am?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ce alternativa am?

Am formulat o cerere de somatie de plata in vederea recuperarii unei sume si a fost respinsa prin o hotarare irevocabila.

Mai pot incerca pe calea dreptului comun? Daca da..imi trimiteti si mie va rog un model de cerere.

Va multumesc anticipat
Motivul respingerii cererii dumneavoastra?
Aveti calea dreptului comun. Procedura somatiei de plata este o procedura judiciara in care nu se pot administra probe mai mult decat inscrisurile doveditoare ale creantei.
In privinta cererii este aceeasi ca cea pe care ati formulat-o in somatia de plata, poate ar trebuie sa o detaliati mai mult de aceasta data.
De asemenea, in cererea pe care o veti formula aveti posibilitatea de a administra si alte probe in afara de inscrisuri. Va trebui insa sa timbrati raportat la valoarea pretentiilor Dvs. Succes!