avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... procedura prealabila
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

procedura prealabila

X in loc sa depuna plangerea prealabila emitentului sau organului ierarhic (agentie nationala) o depune la prefectura, care ii spune ca a depus-o gresit. acum X, in instanta, sustine ca e indeplinita procedura prealabila. e indeplinita, sau nu?
Cel mai recent răspuns: SebastianSorin , utilizator 15:23, 16 Iulie 2009
Instanta ce a decis?
nu a decis inca nimic. e in stare de judecata
Dupa parerea mea nu este indeplinita, in masura in care o agentie nationala nu este organizata si n u functioneaza in subordinea prefectului, pentru a putea fi interpretat ca organ ierarhic superior.
Categoric nu este indeplinita procedura prealabila.
Nu este o problema foarte mare, atita timp cat mai sunteti in termenul prevazut la art. 7 din Legea nr. 554/2004.
Acum, depinde si ce fel de act adminsitrativ este: individual sau normativ.
va multumesc pentru raspunsuri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura prealabila intr-un dosar de contencios administrativ statachevioleta statachevioleta Am fost schimbata dintr-o functie publ.,cel putin asa se intituleaza hotararea ,insa in realitate motivul este abuz in serviciu relatat de 3consilieri dar ... (vezi toată discuția)
Disponibilizari 2011 teodoraroman teodoraroman Imi vine greu sa pun intrebarea atata timp cat sunt restrictionari in privinta mentionarii persoanelor juridice... incerc sa formulez totusi astfel : cui ... (vezi toată discuția)
In cat timp pot depune plangere prealabila? scarlet scarlet in cat timp pot depune plangere prealabila impotriva solutionarii unei petitii? (vezi toată discuția)