Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... procedura prealabila
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

procedura prealabila

X in loc sa depuna plangerea prealabila emitentului sau organului ierarhic (agentie nationala) o depune la prefectura, care ii spune ca a depus-o gresit. acum X, in instanta, sustine ca e indeplinita procedura prealabila. e indeplinita, sau nu?
Instanta ce a decis?
nu a decis inca nimic. e in stare de judecata
Dupa parerea mea nu este indeplinita, in masura in care o agentie nationala nu este organizata si n u functioneaza in subordinea prefectului, pentru a putea fi interpretat ca organ ierarhic superior.
Categoric nu este indeplinita procedura prealabila.
Nu este o problema foarte mare, atita timp cat mai sunteti in termenul prevazut la art. 7 din Legea nr. 554/2004.
Acum, depinde si ce fel de act adminsitrativ este: individual sau normativ.
va multumesc pentru raspunsuri