Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... rolul activ al judecatorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

rolul activ al judecatorului

Judecatorul are obligatia sau doar in mod facultativ isi exercita rolul activ in cursul judecarii . In acest sens , pe langa argumentatiile,probatiunile expuse de parti ,poate solicita altele, pe cae le considera necesare ,sau se limiteaza doar pe cele invederate de parti ?
Judecatorul are obligatia legala de a-si exercita rolul activ in cursul judecatii, si poate solicita orice alte probe pe care le considera necesare solutionarii juste a cauzei supuse judecatii.
Se pune intrebarea, daca administrarea acestor probe , dispuse de instanta ,costa o suma de bani , cine va trebuie sa le suporte aceste cheltuieli ? Reclamantul , care solicita admiterea actiunii sale , sau paratul , care cere respingerea acesteia ?
In principiu reclamantul, care in caz de castig va solicita suma platita de la parat sub forma cheltuielilor de judecata.
Rodica Ciobanu, Avocat
Si eu am aceeasi parere.Avand in vedere ,ca reclamantul trebuie sa-si dovedeasca pretentia , in cazul in care paratul ar fi obligat sa plateasca aceste cheltuieli,intr-o interpretare , s-ar putea caracteriza , ca instanta s-a antepronuntat, folosind aportul paratului la dovedirea pretentiei reclamantului .
De regula obliga partile sa suporte in mod egal costurile cu expertiza, pentru ca proba nu are o valoare prestabilita in favoarea reclamantului sau a paratului. La solutionare, partea cazuta in pretentii va suporta costurile cu procesul efectuate de cealalta parte.