avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Antene gsm, conditii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Antene gsm, conditii

Buna ziua! Locuim intr-un bloc de 10 etaje, noi la ultimul etaj. In ultimii ani au fost instalate 3 antene gsm de pe urma carora s-au incasat bani pe chirie. Intr-adevar, s-a schimbat liftul, s-au schimbat tevile, s-au facut renovari in scara blocului. La momentul semnarii pt prima antena, pt a fi convinsi, ne-au spus ca ni se vor da bani pt izolatia blocului. (Acum vreo 5 ani). La momentul respectiv s-a facut izolatia blocului insa fiecare pe cheltuiala sa. Nu am vazut banii promisi, aproximativ 3500 de ron, pana anul acesta, cand s-au dat 1500 de ron. Acum vor sa monteze o alta antena, tot in capul nostru si ne solicita semnatura. Intrebarea mea este, din punct de vedere legal, putem sa ne opunem sau sa solicitam anumite facilitati, avand in vedere ca stam la ultimul etaj si suntem cele mai expuse persoane? Eu nu as vrea sa semnez, desi e cam tarziu, avand in vedere ca mai sunt 3 instalate de atatia ani. Dar daca le vor instala, macar sa beneficiem de pe urma lor. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: toma necredinciosul , utilizator 08:04, 22 Septembrie 2015
Conteaza foarte mult clauzele cuprinse in contractul pe care il semnati.


au generat intotdeauna discutii aprinse cu opinii distincte
Concret acestea se instaleaza pe partea comuna,care poate fi folosita numai cu acordul asociatiei de proprietari
asociatia de proprietari pentru interesul de obtinut fonduri la gestiunea asociatiei,accepta semnarea de contracte de inchiriere parte comuna,neacordand atentie eventualelor neajunsuri cauzate locatarilor invecinati antenelor
La dv in imobil daca mai exista deja instalate alte antene,este greu sa aveti pozitie contrara instalarii uneia noi
Puteti eventual sa solicitati negocierea unei chirii mai avantajoase, dar care oricum nu va revine dvs si intra in fondurile asociatiei de proprietari
Au existat asociatii de proprietari unde initial au fost instalate astfel de antene,proprietarul acestora a achitat chiria aferenta,dar la un moment dat toti locatarii sensibilizati de mediatizatele posibile prejudicii de sanatate ,au solicitat si au reusit rezilierea contractului si indepartare a antenelor
Aveti (presupun) un contract de inchiriere pentru a anumita suma. Renegociati contractul, pentru o suma mai mare. Dar oricum ei au nevoie obligatoriu de semnatura-acordul celor de la ultimul etaj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Montarea antenelor gsm pe bloc Maciuca Maciuca Buna ziua! Locuiesc intr-un bloc alcatuit din cinci scari. Vecinii de pe scara mea(E) DORESC MONTAREA antenelor GSM DEASUPRA noastra. Nu au primit semnaturile ... (vezi toată discuția)
Montare antena gsm V1978 V1978 Buna seara! Va rog sa imi spuneti ce se poate face in situatia in care asociatia de locatari doreste instalarea unei antene GSM pe acoperisul blocului. ... (vezi toată discuția)
Repartizare cheltuieli modernizare lift mirelaprj mirelaprj buna ziua, Locuiesc intr-un bloc cu 10 etaje si s-a propus modernizarea liftului. Pe acoperis avem antene de la o firma de telefonie mobila care ne plateste ... (vezi toată discuția)