avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua

Am un copil nascut pe 23 Sept 2013. Mi-am reluat activitatea la un nou loc de munca pe data de 13 Octombrie 2014. Precizez ca la acest nou loc de munca am avut un contract de munca determinat pe perioada 13 Octombrie 2014-13 Iulie 2015. Intre timp contractul de munca s-a extins pana in Noiembrie 2015.
In luna Septembrie 2015 mi-am dat seama ca nu am primit stimulentul de insertie pe luna precedenta, deoarece nu am depus actul aditional la Agentia pentru Prestatii Sociale a Municipiului Bucuresti-Ion Campineanu. Am fost pe data de 22 Septembrie 2015 (inainte cu o zi de implinirea varstei de 2 ani a copilului)si mi s-a spus ca nu se mai pot da banii retroactiv deoarece trebuia sa anunt in termen de 15 zile orice modificare a contractului.

Mai pot face acum ceva?Pot depune o alta cerere in alta parte pentru primirea banilor?

Va multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2015
alinaama, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:41, 22 Septembrie 2015
Puneti intrebarea la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent de insertie corinalu corinalu Buna ziua, Copilul meu implineste 11 luni pe 11.06. Imi voi relua activitatea pe 10.06 pt a putea beneficia de stimulent de insertie. Am insa urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Stimulent insertie 2016 OanaelenaDumitru OanaelenaDumitru Buna ziua, Ma puteti lamuri si pe mine , va rog, cu o neclaritate pe care o am? Am optat initial pentru concediu de crestere copil pana la 1 an. Am primit ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil ! ContSters388630 ContSters388630 Buna ziua ! In luna iunie 2013 am terminat 11 clase. In luna septembrie a aceluiasi an, am nascut . Pana in octombrie 2015 am beneficiat de indemnizatie. Nu ... (vezi toată discuția)