avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doresc sa fac plingere de denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doresc sa fac plingere de denunt calomnios

doanma ..x" a facut plingere penala impotriva mea de violare de domiciliu dar la acea adresa exista un service auto .
plingerea sa solutionat cu nup in baza art 228 al 6 rap la art 10 lit a cpp,respectiv art 10 lit d si f cpp
Cel mai recent răspuns: dynsky , utilizator 16:52, 26 Octombrie 2010
Bun, si ce anume doriti..doar sa ne infrormati? sau aveti nelamuriri?a..ok, acum vad titlul....
Putti depune plangere in acest sens, plangerea dvs, este intemeiata.Succes.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Iulie 2009
ContSters47264, utilizator
doresc sa stiu cum se face
am inteles ca sunt anumite criteri si se fac doar in baza litera a ceva asemanator sunt nedumirit nu sunt avocat si vreau o informare corecta
Plangere la politie, la parchet.
Conform art. 259. C penal, invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o anumita pesoana se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Exista si o varianta agravanta, care spune ca producerea sau ticluirea unor probe mincinoase , in sprijinul unei invinuri nedrepte, se pedepseste de la 1 la 5 ani.
dynsky a scris:

doanma ..x" a facut plingere penala impotriva mea de violare de domiciliu dar la acea adresa exista un service auto .
plingerea sa solutionat cu nup in baza art 228 al 6 rap la art 10 lit a cpp,respectiv art 10 lit d si f cpp

Nu poate fi art.10 lit. a si in acelas timp si art.10 lit. d si f. :-/

Alte discuții în legătură

Denunt calomnios Dana Marin Dana Marin Mai exista in CP infractiunea de denunt calomnios? Vreau sa fac o plingere pentru niste minciuni neprobate scrise despre mine, cu intentie rea, intr-o plingere ... (vezi toată discuția)
Denunt pentru calomnie ConstantinMihaiValentin ConstantinMihaiValentin Buna ziua, In luna ianuarie 2013 mi-a fost facuta o plangere penala mincinoasa pentru infractiunea de furt in valoare de aproximativ 23.000 mii de euro. ... (vezi toată discuția)