Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... doresc sa fac plingere de denunt calomnios
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

doresc sa fac plingere de denunt calomnios

doanma ..x" a facut plingere penala impotriva mea de violare de domiciliu dar la acea adresa exista un service auto .
plingerea sa solutionat cu nup in baza art 228 al 6 rap la art 10 lit a cpp,respectiv art 10 lit d si f cpp
Bun, si ce anume doriti..doar sa ne infrormati? sau aveti nelamuriri?a..ok, acum vad titlul....
Putti depune plangere in acest sens, plangerea dvs, este intemeiata.Succes.
ContSters47264, utilizator
doresc sa stiu cum se face
am inteles ca sunt anumite criteri si se fac doar in baza litera a ceva asemanator sunt nedumirit nu sunt avocat si vreau o informare corecta
Plangere la politie, la parchet.
Conform art. 259. C penal, invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o anumita pesoana se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Exista si o varianta agravanta, care spune ca producerea sau ticluirea unor probe mincinoase , in sprijinul unei invinuri nedrepte, se pedepseste de la 1 la 5 ani.
dynsky a scris:

doanma ..x" a facut plingere penala impotriva mea de violare de domiciliu dar la acea adresa exista un service auto .
plingerea sa solutionat cu nup in baza art 228 al 6 rap la art 10 lit a cpp,respectiv art 10 lit d si f cpp

Nu poate fi art.10 lit. a si in acelas timp si art.10 lit. d si f. :-/