Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Eliberarea certificatului fiscal
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Eliberarea certificatului fiscal

Buna seara

Va rog sa ma ajutati intr-o problema ivita cu cei de la taxe si inpozite

Luna trecuta am deschis succesiunea dupa parinti , la notar
Am intrat in posesia certificatului de mostenitor , suntem trei frati , fratii mei vor sa renunte la mostenire in favoarea mea , am fost la taxe si inpozite pentru eliberarea uni certificat fiscal si mi sa comunicat ca trebuie sa platesc inpozitul cca 1500 ron nefiind platit de la decesul ultimului parinte din 2007 , Eu am locuit cu parintii mei si fiind persoana cu handicap am crezut ca sunt scutit de plata inpozitului , de aceea nu am platit ,Am vrut sa platesc inpozitul ca sa obtin certificatul fiscal da mi sa spus ca trebuie sa fac si cadastrul
Nu inteleg ce legatura are efecuarea cadastrului ca doar nu vand imobilul
Exista o modalitate de a renunta fratii mei la mostenire in favoarea mea si de a deveni unic mostenitor ?
Cum pot intra in posesia certificatului fiscal fara sa mai fac cadastrul ?

Va multumesc anticipat
Beneficiaza de facilitatea disp art 26 L nr 448/2006 numai persoanele care fac concomitent dovada ca sunt detinatori de certificat incadrare in grad accentuat/grav si ca este proprietarul bunului imobil pentru care se solicita scutirea de la plata impozit
Cum dv nu ati detinut calitatea de proprietar asupra bunului imobil=casa -ci parintii dvs,
impozitul trebuia achitat
Modalitatea de renuntare la drepturile succesorale exista,fratii dv avand dreptul sa solicite notarului
NCC Art. 1110

Actele cu valoare de acceptare tacita;

(1) Actele de dispozitie juridica; privind o parte sau totalitatea drepturilor asupra mostenirii atrag acceptarea tacita; a acesteia. Sunt astfel de acte:

a) înstrainarea, cu titlu gratuit sau oneros, de catre succesibil a drepturilor asupra mostenirii;

b) renuntarea, chiar gratuita, în folosul unuia sau mai multor mostenitori determinati;

c) renuntarea la mostenire, cu titlu oneros, chiar în favoarea tuturor comostenitorilor sau mostenitorilor subsecventi.

Este o procedura, cand un mostenitor vrea sa renunte la partea ce-i revine partea lui se divide catre ceilalti mostenitori, daca vrea sa renunte in favoarea unui anume mostenitor, atunci ceilalti trebuie sa renunte si ei, se merge pana la rude de rangul 4
Renuntatorul publica un anunt cu privire la renuntare in cotidian de larga circulatie
Daca in termen legal nu se prezinta nicio ruda de pana la rangul 4 sa isi revendice dreptul de mostenitor in afara de persoana favorizata ,atunci mostenirea ii revine persoanei in favoarea careia restul mostenitorilor au renuntat
Dupa ce obtineti dv certificatul de mostenitor,puteti demara procedura pentru cadastru si intabulare prin care se noteaza la ocpi calitatea dv de unic proprietar asupra bunului imobil
In baza certificatului de mostenitor si extras de carte funciara veti putea achita si impozitul aferent bun imobil
Sunt in posesia certificatului de mostenitor
vreu sa stiu daca se poate elibera certificatul fiscal fara a mai face cadastrul
Declararea cladirilor pentru stabilirea impozitului aferent nu este condiţionata de
inregistrarea acestor imobile la oficiile de cadastru si publicitate imobiliara.
Frații dvs pot face un act de donație în favoarea dvs.
Pentru dezbaterea succesiunii nu este necesar cadastrul/intabularea. Pentru actul de donație ca și în cazul celui de vânzare-cumpărare este obligatoriu cadastrul și intabularea.