Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprapunere reala de terenuri
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprapunere reala de terenuri

Am un teren care are cadastru si este inscris in cartea funciara pe numele meu.
Cadastrul si inscrierea in cartea funciara au fost facute de fostul proprietar, avand si act administrativ de la Primarie cu suprafata pe care o detine.

Vecina are de mai mult de 10 ani un teren cu un cadastru provizoriu, cadastrul fiind pe numele fostului proprietar.
Cand vecina s-a dus sa isi faca cadastru pe numele ei s-a constatat ca are o suprapunere de aproximativ 300 mp cu mine.
Oficiul de cadastru i-a refuzat inscrierea, atentionand sa tina seama de cadastrul meu.
Vecina nu a luat act administrativ de la Primarie pentru suprafata pe care o detine.
Suparata, vecina ne-a chemat in judecata pe mine si oficiul de cadastru - ea vrea toti cei 300 de mp.
Nota - vecina nu a atacat in instanta nici unul din actele mele sau ale fostului proprietar.

Inrebarea mea este ce vina pot avea eu, ce sanse sa castige are vecina si bineinteles care ar putea fi verdictul instantei ?

Salut.
În astfel de situații nu se poate pune problema vinovăției / culpei, atâta timp cât intabularea a fost efectuată ținând seama de cadastru, operațiune efectuată de un specialist și care excede oricărei intenții de a stabili corect limitele de hotar, în ceea ce vă privește.
Cu toate acestea sunt situații în care unele suprafețe de teren aparținând unor proprietari diferiți, se suprapun, ca urmare a unei erori de măsurătoare, coordonate greșite etc.
În situația suprapunerii ce rezultă într-o primă fază din acte, cel ce reclamă suprapunerea are la îndemână o acțiune în grănițuire, solicitând stabilirea limitelor de hotar, dublată după caz de o revendicare.
Despre șanse cât și despre verdinct, nu cred că este cineva în măsură să vă răspundă obiectiv, în lipsa analizei actelor pe care se întemeiază presupusa suprapunere sau după caz în lipsa unei expertize extrajudiciare ori judiciare ce se va efectua obligatoriu în cauză.
Multumesc pentru raspuns.
Actele depuse:
Eu - contract vanzare-cumparare, extras CF eu si fostul proprietar, certificat de mostenitor al fostului proprietar
Vecina - contract vanzare-cumparare, cadastru temporar din 2004 pe numele fostului proprietar, respingerea de la OCPI si o schita a terenului intocmita in 2014 de un cadastrist, schita care nu a fost aprobata de OCPI
Cristycheia a scris:

Multumesc pentru raspuns.
Actele depuse:
Eu - contract vanzare-cumparare, extras CF eu si fostul proprietar, certificat de mostenitor al fostului proprietar

Faptul că aveți aceste acte nu înseamnă că nu poate fi pusă în discuție, în fața unei instanțe de judecată, modalitatea de identificare a parcelei respective, adică modul în care a fost identificat terenul care a primit acel număr cadastral.

Vă recomand să consultați un avocat specializat în carte funciară și drepturi reale, care să vadă actele.